Dalších 30 mrtvých, násilnosti v Africe nekončí

Dalších 30 mrtvých, násilnosti v Africe nekončí 1
Svět
Sdílet:

Dalších 30 životů si v posledních dnech vyžádaly boje mezi křesťanskými milicemi a muslimy z hnutí Séléka ve Středoafrické republice v lokalitě Mala. Podle vojenského zdroje se jednalo většinou o civilisty, několik desítek dalších lidí je zraněno. Stovky lidí musely uprchnout. Zdroj citovala agentura AFP.

Podle očitých svědků centrum Maly, které leží 200 km od hlavního města Bangui, obsadili lidé z muslimského hnutí Séléka. „Beztrestně zabíjejí, loupí, rabují a znásilňují. Obyvatelstvo nikdo nechrání. Zpustošili i katolický kostel a ti, kdo se tam schovali, museli prchnout,“ řekl AFP obyvatel Maly.

Násilí se nedaří zastavit a často jsou jeho terčem i humanitární pracovníci. Organizace Lékaři bez hranic dnes oznámila, že své aktivity v zemi dočasně omezí. Rozhodla se tak na protest proti dubnovém útoku na jednu ze svých nemocnic zřízených ve městě Boguila na severu země. O život tam přišlo 22 lidí včetně tří pracovníků této organizace.

„Jsme nadále odhodláni poskytovat středoafrické populaci zdravotnickou pomoc, kterou vzhledem k její velmi obtížné dostupnosti naléhavě potřebuje, ale očekáváme, že také ostatní aktéři konfliktu dodrží své sliby,“ říká Arjan Hehenkamp, ředitel Lékařů bez hranic. Lékaři bez hranic jsou na mnoha místech v zemi v současnosti jediných poskytovatelem zdravotní péče.

Krvavý konflikt v zemi mezi křesťany a muslimy trvá už více než rok a stál již životy stovek lidí. Podle OSN muselo kvůli násilnostem své domovy opustit přes 650.000 lidí, asi 300.000 jich uprchlo do sousedních zemí. Mezinárodní mírové jednotky, které tvoří 6000 vojáků z Africké unie a 2000 francouzských vojáků, situaci nezklidnily. Do léta by k nim mělo přibýt asi 800 vojáků z mise Evropské unie.

Čtěte také: Křesťanské milice útočí. V Africe hrozí nová genocida

Konflikt začal po převratu, při němž menšinoví muslimové z hnutí Séléka svrhli prezidenta Françoise Bozizého. Nahradil ho jejich vůdce Michel Djotodia. V polovině ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti mezi muslimy a křesťany. Brutalita muslimů z hnutí Séléka vedla k vytvoření křesťanských ozbrojených oddílů anti-balaka. 

Násilí se nedaří zastavit a často jsou jeho terčem i humanitární pracovníci. Organizace Lékaři bez hranič dnes oznámila, že své aktivity dočasně omezí. Rozhodla se tak po dubnovém útoku na jednu ze svých nemocnic zřízených ve městě Boguila na severu země. O život tam přišlo 22 lidí včetně tří pracovníků této organizace.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz