22 padlých, tvrdí ukrajinská armáda. Povstalci: Jsou to stovky

BOJ O DEBALCEVE

22 padlých, tvrdí ukrajinská armáda. Povstalci: Jsou to stovkyNOVÉ 1
Svět

Echo24

Ukrajinská armáda uvedla, že v posledních bojích o důležitý železniční uzel Debalceve padlo 22 vojáků a dalších 150 utrpělo zranění. Proruští separatisté, kteří odhadovali ztráty obklíčených ukrajinských jednotek na stovky a tisíce mužů, ohlásili zajetí 153 ukrajinských vojáků. Na důkaz dobytí města také jmenovali nového starostu.

„Dohromady za poslední dny těžkých bojů padlo 22 vojáků, z toho šest během organizovaného ústupu z Debalceve,“ citoval list Ukrajinska pravda z hlášení zástupce náčelníka generálního štábu. Z Debalceve, ležícího na trati mezi hlavními povstaleckými baštami, Doněckem a Luhanskem, se do dnešního odpoledne podařilo stáhnout 2459 vojáků a více než 200 kusů vojenské techniky, včetně 15 tanků.

Čtěte také: Tvrdá kritika chaosu na frontě: nepřišly posily, velitel zmizel

Odlišnou verzi událostí podal zástupce náčelníka štábu doněckých povstalců Eduard Basurin. „Za úsvitu se vzdalo 153 ukrajinských vojáků, včetně důstojníků. K žádnému pokusu o proražení obklíčení a tím spíše o spořádaný ústup se zbraněmi a technikou nedošlo,“ prohlásil podle agentury RIA Novosti. Poslední ukrajinské jednotky prý z obklíčení unikly ještě 9. února, ale „nešlo o žádný průlom, ale opuštění pozic“.

Čtěte také: Stovky mrtvých a zajatých. Ukrajinská armáda opouští Debalceve

„Všem ukrajinským vojákům, kteří složí zbraně, zaručujeme život a šetrné zacházení,“ vzkázal Basurin ukrajinským jednotkám, které ještě kladou odpor v jižní části města. Vojáky, kteří se sami vzdají, prý hned předají jejich příbuzným, jakmile přijedou do Doněcka.

Basurin také jako „gesto dobré vůle a na důkaz plnění minské dohody o příměří“ ohlásil, že povstalci „jednostranně“ zahajují od středy dne stahování těžkých zbraní „po celé linii dotyku s ukrajinskou armádou“. Stažení těžkých zbraní z Debalceve má ale následovat, „jakmile to situace dovolí“.

Basurin dříve odhadoval, že v obklíčení je na 10 tisíc ukrajinských vojáků, z čehož „až tři tisíce přišly o život“. Jeden z velitelů ukrajinských dobrovolníků Semen Semenčenko dříve uvedl, že ví o 167 zraněných, které se podařilo evakuovat z Debalceve. Počet padlých si odhadnout netroufal, protože mnoho padlých prý zůstalo na bojišti.