Babiš odstranil Sobotkova muže, premiér žádá náhradu

ODVOLÁNÍ NÁMĚSTKA

Babiš odstranil Sobotkova muže, premiér žádá náhraduAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) odvolal kvůli ztrátě důvěry náměstka pro oblast mezinárodních vztahů Martina Prose (ČSSD). Babiš náměstka kritizoval už dříve za to, že jménem ministerstva požádal Českou národní banku (ČNB), aby prověřila podezření na možnou manipulaci pražské mezibankovní sazby PRIBOR. Podle ministra tím poškodil pověst bankovního trhu.

„To je věc a pravomoc ministra financí, stejně jako kteréhokoliv jiného ministra,“ uvedl v reakci pro ECHO24.cz premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Právě Pros byl přitom klíčovým mužem sociální demokracie na nejdůležitějším resortu vlády. Sobotka teď předpokládá, že ČSSD navrhne jako náhradu jiného nominanta. Babiš je připravený jednat. „Premiéra jsem informoval, čekám na jeho návrh,“ zmínil.

„O odvolání jsem se dozvěděl v 7.00 ráno“

„Odvolání mě určitě překvapilo. Dozvěděl jsem se ho v 7.00 ráno. Neměl jsem žádné indicie, že by k němu mohlo dojít,“ zmínil Pros. Ještě v úterý večer byl za ministerstvo například hostem ve vysílání České televize.

Odvolaný náměstek měl blízko k Sobotkovi, premiér s jeho nominací k Babišovi přišel osobně. Sobotka tak uťal problémy, které sociální demokraté s výběrem náměstka na ministerstvo financí měli. Zatímco předchozí kandidáti u Babiše neprošli, Prose si chválil jako odborníka. I přes aktuální problémy s ministrem financí měl Pros podle informací deníku ECHO24.cz pocit, že za ním premiér a šéf ČSSD stojí.

O prošetření PRIBORU Pros požádal písemně v dubnu. V dopise adresovaném guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi hovoří o znepokojivých zprávách ohledně sazby PRIBOR, z nichž nejzávažnější prý zahrnuje rovněž obavy z manipulace. Případná manipulace se sazbou, která má vyjadřovat, za kolik si banky půjčují mezi sebou, přitom podle Prose může způsobit zkreslení kurzů dluhopisů a ovlivnit i cenu některých hypoték. Ministerstvo financí prý k vyhodnocení sazby PRIBOR nemá pravomoci.

Prosův konec předznamenal text Babišova přítele a šéfredaktora Lidových novin Istvána Léka, ve kterém Léko citoval z Babišova rozezleného dopisu Prosovi.

ČNB následně v reakci uvedla, že by uvítala, aby Pros blíže vysvětlil, o co svá tvrzení opírá a také je konkrétně doložil. Centrální banka také upozornila, že okolnosti dopisu byly z pohledu dlouhodobě nastavené oficiální komunikace mezi veřejnými institucemi velmi nestandardní a v novodobých dějinách spolupráce mezi ČNB a ministerstvem nemají obdoby. „Dopis byl odeslán bez vědomí ministra financí, nebyl označen jako ‚otevřený‘, a přesto byl poskytnutý i médiím,“ dodala ČNB. 

Více čtěte zde: Vláda žádá ČNB o vyšetření manipulace se sazbou Pribor

Zatímco dříve šéf resortu Babiš kvality svého náměstka opakovaně chválil („Pan Pros je odborník.“), od dubnových událostí bylo zřejmé, že se ho chce zbavit. Prosův konec předznamenal text Babišova přítele a šéfredaktora Lidových novin Istvána Léka, ve kterém Léko citoval z Babišova rozezleného dopisu Prosovi.

Více čtěte zde: Šéfredaktor LN dělá za Babiše špinavou práci. ‚Odvolává‘ náměstka

Třiačtyřicetiletý Martin Pros je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a člen ČSSD. Na ministerstvo financí nastoupil loni v dubnu a jeho jmenování ukončilo předchozí spor Babiše se Sobotkou o tom, kdo bude na klíčovém resortu zastupovat sociální demokraty. Od roku 2010 působil Pros jako manažer v Société Générale v Paříži a předtím v Komerční bance v Praze. Na ministerstvu vedl rodák z Havířova sekci mezinárodních vztahů, umí anglicky, francouzsky a rusky.

PRIBOR určuje výši sazeb na mezibankovním trhu. Výši PRIBOR určuje Financial Markets Association of the Czech Republic, a to na denní bázi na základě dat pocházejících z šesti komerčních bank: Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank. Referenčních bank bylo ještě před osmi lety dvakrát tolik.