Ukrajinský arcibiskup Ševčuk bude v Praze diskutovat o Majdanu

Ukrajinský biskup na FF UK

Ukrajinský arcibiskup Ševčuk bude v Praze diskutovat o MajdanuNOVÉ
Svjatoslav Ševčuk na návštěvě Česka Foto:

Reprofoto YouTube

1
Domov

Echo24

Ve středu 8. března se na Filozofické fakultě UK koná kulatý stůl s Svjatoslavem Ševčukem, ukrajinským arcibiskupem řeckokatolické církve. Setkání s „ukrajinským Františkem“ spoluorganizuje Východoevropský klub UK. Kulatý stůl s názvem „Zkušenost ukrajinského Majdanu pro křesťanství dnes“ začíná v 19:15 hodin v místnosti č. 200. Akci moderuje prof. Martin C. Putna.

Svjatoslav Ševčuk je na Ukrajině vnímán jako velká morální autorita. Svou knihou Majdan a řeckokatolíci na Ukrajině, která vyšla nedávno též v českém překladu, umožňuje čtenáři nahlédnout do dění na Ukrajině očima přímých svědků a opravit si zkreslené dojmy, které jsou výsledkem těžce postižitelné informační války. Mons. Svjatoslav Ševčuk jakožto přímý svědek vylíčí roli své církve během událostí na ukrajinském Majdanu v zimě 2013 až 2014.

Tématem diskuse budou i ostatní křesťanské církve a náboženské organizace zapojené do občanských protestů, protože církev tehdy stála s lidmi na ulici, byla tou, která doprovázela, přinášela naději, hlubší smysl i schopnost usmíření. Chrámy se ze dne na den staly noclehárnami a později, v době nejtěžších střetů, i nemocnicemi.

Diskusi o Majdanu bude předcházet neformální debata vedená prof. Tomášem Halíkem v sakristii kostela Nejsvětějšího Salvátora. Koná se 7. března od 20:15 hodin a je nazvaná Řeckokatolíci v minulosti a současnosti na Ukrajině.

Během své návštěvy v Praze se Svjatoslav Ševčuk sejde mimo jiné také s biskupem řeckokatolické církve vladykou Petrem Hučkem, zúčastní se mše svaté v kostele sv. Klimenta, navštíví knihovnu Libri prohibiti, kde pohovoří s jejím zakladatelem Jiřím Gruntorádem a poobědvá s Karlem Schwarzenbergem.

Čtěte také: Ukrajinské dilema: kapitulace před Putinem, nebo nezávislost v nedokonalé EU