Šlachtův informátor vydíral. Doma měl policejní spisy

Šlachtův ÚOOZ má problém

Šlachtův informátor vydíral. Doma měl policejní spisyNOVÉ
Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Foto: Reprofoto: Česká televize
1
Domov

vb Echo24

Brněnský podnikatel Albin Arifovič, kterého koncem října zadržela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), čelí obvinění z vydírání. Z výpovědí několika byznysmanů, které oslovil Radiožurnál, totiž vyplývá, že Arifovič měl přístup k interní policejní databázi a požadoval peníze od podnikatelů výměnou za to, že jim o jejich případu dodá více informací. Arifovič byl přitom ve stejné době informátorem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a znal se i s jeho ředitelem Robertem Šlachtou.

Generální inspekce brněnského podnikatele bosenského původu zadržela letos na konci října a obvinila ho z uplácení detektiva ÚOOZ Luďka V. Policista je kvůli tomu stíhaný za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatků. Inspekce v souvislosti s obviněním udělala u Arifoviče domovní prohlídku, při níž našla velké množství policejních materiálů, které se týkaly významných lidí z podsvětí, byznysu a politiky. Většina materiálů pochází z policejního informačního systému, do něhož by měli mít přístup pouze policisté.

V tuto chvíli ještě není jisté, jak se důvěrné materiály dostaly do Arifovičových rukou – inspekce to teprve prověřuje. Už teď je však podle Radiožurnálu, který měl do materiálů nalezených u brněnského podnikatele možnost nahlédnout, zřejmé, že většina z nich se týkala případů, které zpracovávali nebo v tuto chvíli zpracovávají policisté z ÚOOZ.

U brněnského podnikatele policisté našli například dokumenty o jednom významném právníkovi z Prahy, který bývá spojován s kauzou dopravních podniků. Podle informací Radiožurnálu se Arifovič pokusil od právníka získat peníze tím, že mu řekl, že na něj policie vede spis a on by mu byl ochotný za milion korun pomoci. Samotný advokát přiznal, že Arafoviče zná, více se však k případu vyjadřovat nechtěl.

Další podnikatel, který si přál být uveden jen jako Libor, uvádí, že z brněnského podnikatele má strach dodnes. Libor uvedl že s Arafovičem nejprve dobře vycházel, dokud mu brněnský podnikatel neřekl, že je v hledáčku policie a že by mu mohl pomoct. Arafovič k Liborovi dokonce přivedl tehdejšího ředitele krajské expozitury ÚOOZ Petra Vlacha. Libor mu proto půjčil více než 12 milionů korun, které podle vlastních slov dodnes nezískal zpátky.

Spolupracoval Arifovič se šéfem ÚOOZ?

Inspekce u Arafoviče však nenašla jen materiály na ostatní podnikatele. Radiožurnál uvádí, že Arafovič u sebe doma měl výsledek domovní prohlídky u dnes již bývalého starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského, kterého ÚOOZ v roce 2014 obvinil z nevýhodného prodeje obecního majetku. Kromě Mlejnského, který případ nechtěl nijak komentovat, u sebe měl Arafovič materiály i na několik radních, kteří se dostali do hledáčku ÚOOZ.

Generální inspekce proto v tuto chvíli vyšetřuje, jestli materiály unikly od policistů ÚOOZ. Z výpovědí podnikatelů a některých policistů, které oslovil Radiožurnál, však vyplývá, že Arifovič byl v kontaktu s několika detektivy ÚOOZ a dokonce i s jeho šéfem Robertem Šlachtou. Podle několika svědectví měl Šlachta před dvěma lety zjišťovat informace z tehdy aktuálního spisu, který na Arifoviče vedla brněnská policie.

Ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta však jakékoliv narušení zákona odmítl. „Nemám zdání, zda a případně jaké záznamy pan Arifovič má a odkud je případně získal. Pokud by to, na co se ptáte, byla skutečně pravda, pak by se věcí měla zabývat GIBS. Já takové informace nemám a nevím ani o žádném případu úniku informací z našeho útvaru,“ uvedl v písemném vyjádření pro Český rozhlas. Šlachta však přiznal, že Arifoviče zná a v minulosti s ním navázal určité pracovní kontakty.

Že by Arifovičovi dodával nějaké informace, však Šlachta rázně odmítl. Podle něj se jedná o „naprostou lež“ a lidi, kteří to tvrdí, varoval, že nevylučuje soudní cestu. Samotný Albin Arifovič v současné době zůstává na svobodě.

Čtěte také: Protimafiánský útvar obvinil lidi z Babišovy firmy

Inspekce řeší policistu, který napadl chodce kvůli červené na semaforu