Homosexualita se může léčit, rozhodl soudce

Spor o konverzní terapii

Homosexualita se může léčit, rozhodl soudceNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Několik tisíc lidí demonstrovalo v pátek v brazilském Sao Paulu a v Riu de Janeiro kvůli nedávnému rozsudku federálního soudce, podle něhož může být homosexualita léčena jako nemoc. Informovala o tom agentura AFP. Soudce Waldemar de Carvalho tak rozhodl proti téměř dvacet let starému zákazu, podle něhož nesmí psychologové používat terapii, s níž chtějí homosexuálům změnit orientaci.

Tisíce demonstrantů v pochodu ulicemi Sao Paula neslo duhové vlajky a transparenty s nápisy „Vylečte svou nenávist“ nebo „Zrušte soudní verdikt o léčbě gayů“. „Milovat někoho není nemoc,“ řekla jedna z účastnic protestu citovaná agenturou AFP.

„Toto rozhodnutí je velký krok zpět v tom, co dokázala vybojovat komunita LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob),“ domnívá se radní z Ria David Miranda. Podle něj i podle názoru některých demonstrantů se Brazílie ocitla na konzervativní vlně od loňského nástupu prezidenta Michela Temera, který vystřídal progresivní Dilmu Rousseffovou.

Federální soudce de Carvalho rozhodoval před týdnem o stížnosti psycholožky Rozangely Justinové, jíž byla zrušena licence kvůli tomu, že praktikovala „konverzní terapii“ na homosexuálech. Justinová to zdůvodňovala tím, že „byla řízena Bohem, aby pomáhala homosexuálům“. Ti jsou podle ní nemocní. O licenci přišla na základě zákazu z roku 1999, podle něhož se psychologové neměli snažit změnit lidi, kteří se cítí jako homosexuálové.

Národní psychologická rada (CFP) podala proti verdiktu soudce de Carvalha stížnost. „Toto rozhodnutí otevírá nebezpečné možnosti použití sexuálních reverzních terapií,“ uvedl v prohlášení předseda CFP Rogerio Giannini. Podle něj „neexistuje způsob léčby na něco, co není nemoc“.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články