Fico kráčí k vítězství s 25 čtverečními metry na uprchlíka

Fico kráčí k vítězství s 25 čtverečními metry na uprchlíka
Blogy

Miro Kern

Bylo to jednoduché, stačily dvě věty týdně. Jedna v televizi, druhá na plakátě. Slovenského premiéra Roberta Fica dělí od voleb dva a půl měsíce. Už teď si ale může v klidu natáhnout nohy a zapálit oblíbenou havanu na své terase v jednom z neluxusnějších apartmánů na Slovensku s příhodným jménem Bonaparte. Šéfa levicové strany Směr, která postupně klesala k 30 procentům, zachránili uprchlíci.

Ficův recept byl jednoduchý – půlroční omílání stejné mantry. Jeden citát z minulého víkendu: „Odmítáme, aby nám sem někdo silou, bez našeho souhlasu vozil utečence, především muslimy.“ Jeden z předminulého víkendu: „Nedokážu si představit, že by nám sem někdo navozil na základě povinných kvót 50 000 lidí, většinou muslimy, o nichž nic nevíme, kteří jsou často napojeni i na různé teroristické skupiny.“ A ještě jeden citát z jeho předvolebního billboardu: „Chráníme Slovensko.“

Slováci ve skutečnosti zabrali na agendu, která se jich vůbec netýká. Běženci na Slovensko nepřišli. Přes ukrajinskou hranici téměř nechodí a slovenským celníkům dávají zabrat mnohem více padělané camelky. Z Maďarska se zbylí uprchlíci zase přesouvají přímo do Rakouska a Německa. Fico odmítl naplnit kvóty, které měly na Slovensko dostat 802 utečenců z Řecka a Itálie a žaluje kvůli nim Evropskou unii. Soud se může táhnout i několik let.

O azyl na Slovensku za poslední čtvrtletí, kdy německé, rakouské nebo francouzské uprchlické tábory praskaly ve švech, požádalo 15 (slovem patnáct) cizinců. Pokud by si je Fico vzal do svého apartmánu s rozlohou 377 čtverečních metrů, mohli by tam pohodlně žít do konce syrské války. Každý by měl pro sebe 25 čtverečních metrů. Jediným místem, kde je pak lze spatřit, je uprchlický tábor v městečku Gabčíkovo. I zde Fico vsadil na jistotu. Žije tam 88 procent Maďarů, kteří Směr zásadně nevolí. Ani v Gabčíkově ovšem nejde o „slovenské“ uprchlíky, nýbrž o 500 žadatelů o azyl v Rakousku, které vláda dočasně přijala jako pomoc sousední zemi.

Dnes má Fico díky utečencům, kteří nepřišli, 40 procent. Vrací se mu dokonce šance vládnout bez koaličního partnera. Před čtyřmi lety mu na jednobarevnou vládu stačilo 44 procent.

Skutečným výsledkem, který si lidé z Ficova strašení muslimy Slováci odnesli, je ovšem ještě větší uzavřenost a nenávist ke všemu cizímu. Za příkladem je nejlépe zajít do Ficovy rodné vsi Hrušovany. Vláda totiž přece jedno lidské gesto udělala. Rozhodla se přijmout 149 iráckých běženců – samozřejmě pouze křesťanů. Deset z nich měla katolická charitativní organizace umístit právě v Hrušovanech, kde je i dnes Fico běžné příjmení. Obyvatelé ale byli proti a starosta si osobně stěžoval u svého nejslavnějšího rodáka. Co udělal Fico? Zastavil integrační program všech 149 lidí a místo vesnic u Nitry zůstanou minimálně do voleb za zdmi budov ministerstva vnitra.

Související články