1

Pane Zaorálku, proč jste tak pasivní vůči Norsku?

Pan ministr Zaorálek považuje přípravu zákona o diplomatické ochraně za zbytečné papírování a diplomatickou ochranu za něco zastaralého a překonaného. Naše názory se evidentně liší. A nejen naše.

Proč by jinak Komise OSN pro mezinárodní právo připravila návrh úmluvy o diplomatické ochraně, proč by o právu na diplomatickou ochranu byla zmínka v Lisabonské smlouvě? EU ani OSN diplomatickou ochranu za něco zastaralého zjevně nepovažují. Pravdu má pan ministr v tom, že čeští občané mají k dispozici Evropský soud pro lidská práva.

Proč ale Česká republika sama nezažaluje Norsko, když to Úmluva o lidských právech umožňuje a dokonce to doporučil hodonínský soud (aby se vymluvil, proč se případem Michalákových sám nechce zabývat). Ale ať už Norsko zažaluje paní Michaláková sama a stát ji pouze podpoří, nebo stát podá žalobu sám, po tolika letech se dočká maximálně toho, že jí nějaká instituce dá za pravdu. Bezpráví ale štrasburský soud nenapraví a děti nevrátí.

Když už ale pan ministr mluví o nadbytečném papírování, zajímalo by mě, proč právě na papírování a pár telefonátů se omezila pomoc zastupitelského úřadu v Oslu rodině Michalákových, která momentálně z humanitárních důvodů prosí o možnost kontaktu dětí s vážně nemocným dědečkem. Nikdo se nezvedl a nikdo osobně neověřil, zda se zprávy od něj k dětem – které navzdory příslibu vlády doposud nikdo neviděl – vůbec dostávají. Důvodů k pochybnostem je víc než dost.

Já si práce mnoha českých diplomatů velmi vážím. Zejména v problematických regionech máme lidi, které nám mohou ostatní závidět. Hlava mi však nebere, že právě s Norskem se české diplomacii nedaří vyjednat vůbec nic. Česká republika tu přitom nejedná s africkou nebo asijskou despocií, ale se spřáteleným státem, který nám nadto posílá peníze v rámci norských fondů (nebo je tohle ten důvod?). Od zástupců českého státu v zahraničí bych očekávala, že nebudou v hraničních situacích lpět na alibistických postupech, ale budou prokazovat i jistou schopnost reagovat pružně a kreativně a s pochopením pro nastalou situaci. A považovala bych za správné, aby byli schopní do svého konání zahrnout třeba i trochu lidskosti. Stejný přístup bych očekávala i od ministra zahraničních věcí. Pak bych považovala pomoc českého státu občanům v nouzi za vážně míněnou.

Pan ministr pro lidská práva Jan Chvojka bez váhání sedl a intervenoval ve prospěch dědečka u norské ministryně Solveig Horne. Mrzí mě, že panu ministru Zaorálkovi zatím lidský a nevratný rozměr věci uniká a jeho úředníkům jakbysmet.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.