‚Kapitán‘ a ‚Pan Velkomožný‘ ovlivnili na 500 projektů ROP Severozápad

Evropské dotace

‚Kapitán‘ a ‚Pan Velkomožný‘ ovlivnili na 500 projektů ROP SeverozápadNOVÉ
Alexandr Novák Foto: Reprofoto: Česká televize
1
Domov

Echo24

Ústředními postavami rozsáhlých podvodů kolem ROP Severozápad byli bývalý senátor ODS Alexandr Novák a podnikatel a někdejší člen ODS Daniel Ježek, kterým se podařilo kolem dotací vytvořit důmyslnou síť regionálních úředníků i politiků. S jejich pomocí pak podle zjištění Českého rozhlasu dokázali ovlivnit přes 500 dotačních projektů. Dosazení úředníci oslovovali své bosse Nováka a Ježka jako „Kapitána“ a „Pana Velkomožného“.

Novákovi a Ježkovi se podařilo prosadit do čela úřadu ROP Severozápad své vlastní loajální lidi. Nejdříve šlo o Petra Vráblíka, kterého později nahradil Petr Kušnierz. Úředníci přitom podle detektivů vyšetřujících dotační podvody zastávali vůči Novákovi s Ježkem jednoznačně podřízený postoj.

„U Nováka s Ježkem se soustředily požadavky vzešlé z politicko-podnikatelského prostředí na to, kterým projektům mají být přiznány dotace, a oni pak za účelem jejich splnění zadávali Kušnierzovi s Vráblíkem pokyny v podobě rozkazů, které musely být bezpodmínečně a bez diskuzí plněny,“ citoval ČRo policejní zprávu.

Nerovný vztah ilustruje i způsob, jakým oslovoval Kušnierz svého neoficiálního šéfa Nováka. Tomu při vzájemné komunikaci říkal Kapitáne, Ježkovi pak příslušela přezdívka Pan Velkomožný. Kušnierz později začal s policií spolupracovat a pomohl ji rozkrýt pozadí nelegálního ovlivňování dotací.

Dotace se podle detektivů rozdělovali poměrem 60 ku 40, kdy větší část získal Ústecký kraj, menší část putovala do kraje Karlovarského. Tabulka se soupisem dotačních projektů poté putovala k politikům z obou krajů, kteří měli označit, na jaké projekty mají být vynaloženy peníze. Takovýmto způsobem pracovala například bývalá hejtmanka ČSSD Jana Vaňhová.

Takto označený seznam pak putoval přímo na stůl podnikatele a exsenátora Nováka, který ho musel odsouhlasit. Úředníci a politici podle dosavadního vyšetřování takto ovlivnili 541 projektů, například nábřeží v Kadani či rekonstrukci stadionu v Litoměřicích.

Policie obvinila skupinu podezřelých z poškozování zájmů EU, uplácení či zneužití pravomoci. Obstavila také desítky nemovitostí stíhaných podnikatelů a politiků.

Přestože je Novák formálně obviněn, jeho další účinkování v kauze je značně nejisté. V květnu se totiž vzdal českého občanství a později společně se svou rodinou odcestoval do zahraničí. Jeho právník Michael Kis však i nadále tvrdí, že podnikatel nechce mařit vyšetřování a pracuje na návratu domu. Naopak Ježek je prozatím jako jediný z obviněných ve vazbě, kde čeká na další vyšetřování. Policie mu mezitím obstavila 41 nemovitostí i peníze na účtech.

Čtěte také: Kauza ROP: Ježek ve vazbě, Novák v zahraničí, škoda dosahuje 14 miliard

Soud poslal v kauze ROP Severozápad podnikatele Ježka do vazby