ČEZ prodává aktiva v Bulharsku, nejvyšší nabídka údajně dosáhla 250 milionů eur

AKCIE ČEZU

ČEZ prodává aktiva v Bulharsku, nejvyšší nabídka údajně dosáhla 250 milionů eurNOVÉ
Jaderná elektrárna Temelín Foto:

Foto: ČEZ

1
Domov
Sdílet:

Energetická společnost ČEZ obdržela na svá bulharská aktiva pět nabídek sahajících od 120 po 250 milionů eur (asi 3,1 až 6,5 miliardy Kč), uvedl  bulharský list 24 časa na své internetové stránce. Informace jsou podle něj sice neoficiální, ale potvrzené z tří různých zdrojů. Firemní centrála podle nejmenovaného představitele ČEZ informovala své zástupce v Bulharsku, že jedná se zájemci.

Mluvčí ČEZ Roman Gazdík dnes nabídky blíže komentovat nechtěl. „Obdrželi jsme vícero nabídek a v tuto chvíli je stále vyhodnocujeme,“ uvedl pouze. Nejvyšší nabídku, skoro 250 milionů eur, podle listu předložila tepelná elektrárna Bobov dol, jejíž vlastník, podnikatel Christo Kovački do soutěže vstoupil s italskými partnery. Další nabídky obdržel ČEZ od společností Energo-Pro, Prista Oil, Inercom a Future Energy, která přišla s nejnižší nabídkou, 120 miliony eur.

Český list Hospodářské noviny ve čtvrtek uvedl, že ČEZ není spokojen s nabídkami, a že uchazečům sdělil, že prodej bulharských aktiv zruší, pokud nabídky nezvýší. Nepokryly by původní investice a ČEZ by prodělal několik miliard.

Při nezávazných nabídkách se cena vyšplhala až ke 450 milionům eur, ale dotyčná společnost Elenilto Mining, za níž stojí izraelský miliardář Jakov Engel, byla vyřazena, protože nesplňovala podmínky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Na bulharský trh vstoupil ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Firma zde vlastní i další aktiva, mimo jiné černouhelnou elektrárnu ve Varně, jejíž provoz byl v lednu 2015 pozastaven. Společnost má dlouhodobé problémy s tamními úřady a loni v červenci zahájila proti zemi mezinárodní arbitráž. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů eur.

Čtěte také:

Čistý zisk ČEZ v pololetí vzrostl o pětinu na téměř 17 miliard korun

ČEZ uspěl u Ústavního soudu. Své smlouvy může tajit

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články