Už 340 mrtvých. Obětí dopravních nehod znovu přibývá

Už 340 mrtvých. Obětí dopravních nehod znovu přibývá
Domov

Pavel Baroch

Po několika letech, kdy počet mrtvých při dopravních nehodách klesal, se letos tento trend otočil. Podle předběžné policejní statistiky letos zemřelo už 340 lidí, což je o 19 víc než za sedm měsíců loňského roku.

Na českých silnicích se 31. červenec stal zatím nejtragičtějším dnem letošního roku. Při dopravních nehodách zemřelo devět lidí. Za celý červenec to je podle předběžných čísel dopravní policie celkem 74 osob, což je nejvíce od začátku roku. Loni v červenci přitom zemřelo 72 lidí.

Od ledna při dopravních nehodách zahynulo už 340 lidí a pokud ve zbývajících pěti měsících mrtvých na silnicích neubyde, bude jich na konci roku víc než loni. Bylo by to poprvé od roku 2007, od kdy počet usmrcených každým rokem klesá – loni zahynulo 583 řidičů, cyklistů či chodců.

Kromě usmrcených letos přibývá i zraněných. Podle podrobnější statistiky se od ledna do konce června při dopravních nehodách zranilo těžce 1269 lidí a lehce 10 983, což je o 30, respektive 943 osob více než loni.

Letošní rok může být po sedmi letech první, kdy se počet mrtvých při dopravních nehodách nesnížil, ale naopak zvýšil.

„Nejčastější hlavní příčinou nehod řidičů motorových vozidel v tomto období byl nesprávný způsob jízdy, na který připadá přes 63 procent nehod a dalších téměř 18 procent nehod zavinili řidiči motorových vozidel z důvodu nedání přednosti v jízdě a 17 procent z důvodu nepřiměřené rychlosti jízdy,“ uvedla policie.

„Nejvíce usmrcených osob připadá na nehody zaviněné z důvodu nesprávného způsobu jízdy (přes 40%) a nepřiměřené rychlosti jízdy – přes 38 procent z celkového počtu usmrcených osob u nehod zaviněných řidiči motorových vozidel,“ dodala policie.

Počet nejtragičtějších nehod se zatím nedaří snižovat, přestože policie na letní měsíce připravila jako každý rok několik celorepublikových i řadu regionálních dopravně-bezpečnostních akcí.