Kde je život, tam je naděje. Hawking i ukrajinský kanibal

FILMOVÉ PREMIÉRY

Kde je život, tam je naděje. Hawking i ukrajinský kanibalVIDEA
Eddie Redmayne jako Stephen Hawking Foto: FOTO: Cinemart
Panorama

Monika Zavřelová

A je po Oscarech. Česká kina budou ale oceněné i nominované snímky vítat ještě několik týdnů. Tentokrát je na řadě filmová adaptace života Stephena Hawkinga Teorie všeho. Odvážní diváci zase můžou společně s Petrem Jáklem zažít české Blair Witch a na ukrajinské vesnici pátrat po tajemném kanibalovi. A pokud se někdo chce dívat na hezké obrázky, nechť navštíví akční Focus s Willem Smithem.

Teorie všeho (Theory of Everything)

Eddie Redmayne není prvním hercem, který ve filmu ztvárnil Stephena Hawkinga. Roli geniálního teoretického fyzika si zkusil už i Sherlock Benedict Cumberbatch. Na rozdíl od Redmaynea za ni ale neobdržel Oscara. Teorie všeho Jamese Marshe (Muž na laně) je citlivým a působivým vyprávěním příběhu muže, kterému ve 21 letech řekli, že mu kvůli jeho onemocnění zbývají dva roky života. Nyní, v roce 2015 je mu 73 let a má tři děti.

Životopisný / Romantický / Drama
Velká Británie, 2014, 123 min
Režie:
 James Marsh
Scénář: Anthony McCarten
Hrají: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Emily Watson, Harry Lloyd, David Thewlis, Charlie Cox a další​

Hodnocení ČSFD.cz: 77 %
Hodnocení IMDb.com: 7,8/10

Focus

Režisérská dvojice Glen Ficarra a John Requa se na plátna vrací s akční krimikomedií Focus. Do hlavních rolí páru podfukářů, kteří se milují i nenávidí, měli být podle serveru IMDb.com původně obsazeni Emma Stone a Ryan Gosling. Ti si zahráli už ve starším snímku obou režisérů Bláznivá zatracená láska. Nakonec si ale vybrali ostříleného Willa Smithe a novou hollywoodskou divu Margot Robbie (Vlk z Wall Street).

Komedie / Krimi / Drama / Romantický
USA, 2015, 105 min
Režie:
 Glenn Ficarra, John Requa
Scénář: Glenn Ficarra, John Requa
Hrají: Margot Robbie, Will Smith, B.D. Wong, Rodrigo Santoro, Gerald McRaney, Adrian Martinez a další​

Hodnocení ČSFD.cz: prozatím nehodnoceno
Hodnocení IMDb.com: 7/10

Ghoul

Režisér a scenárista Petr Jákl si zatím libuje v žánrech, které se v Česku jen tak netočí. Pět let po akčním filmu Kajínek přichází s duchařským hororem Ghoul. V něm bude navazovat na fenomén „found footage“, který kdysi započal Záhadou Blair Witch a pokračoval třeba sérií Paranormal Activity. Jáklův pseudodokument se odehrává v ukrajinském stavění, kde ve 30. letech řádil kanibal. A podle všeho tu „cosi“ řádí dodnes.

Horor / Thriller
Česko, 2015, 91 min
Režie:
 Petr Jákl ml.
Scénář: Petr Bok, Petr Jákl ml.
Hrají: Jennifer Armour, Jeremy Isabella, Paul S. Tracey, Debra Garza, Alina Golovlyova a další​

Hodnocení ČSFD.cz: prozatím nehodnoceno
Hodnocení IMDb.com: prozatím nehodnoceno

Fénix (Phoenix)

Německý režisér Christian Petzold se ve snímku Fénix vrací do června 1945, kdy přijíždí z Osvětimi zpátky domů do Berlína zjizvená židovka Nelly (Nina Hoss). Okamžitě se vydává hledat svého manžela Johnnyho (Ronald Zehrfeld). Ten v ní ale svou ženu nepoznává. Vidí jen silnou podobu. A tak se ji rozhodne využít k získání dědictví jejího rodinného bohatství. Nelly na hru přistupuje, aby zjistila, co je její muž vlastně zač.

Drama
Německo, 2014, 98 min
Režie:
 Christian Petzold
Scénář: Christian Petzold, Harun Farocki
Hrají: Nina Hoss, Ronald Zehrfeld, Nina Kunzendorf, Imogen Kogge, Kirsten Block, Eva Bay a další​

Hodnocení ČSFD.cz: 74 %
Hodnocení IMDb.com: 7,5/10

Violette

„Ošklivost u ženy je smrtelný hřích,“ říká Violette (Emmanuelle Devos), hlavní hrdinka stejnojmenného filmu francouzského režiséra a herce Martina Provosta. Kvůli nízkému sebevědomí se místo reálného života často uchylovala k literatuře. Díky seznámení se spisovatelkou Simone de Beauviorovou (Sandrine Kiberlain) navíc zjistí, že nemusí být pouhým čtenářem, ale i výborným vypravěčem. Snímek je založen na osudech obou známých spisovatelek.

Životopisný
Francie, 2013, 139 min
Režie:
 Martin Provost
Scénář: Martin Provost, Marc Abdelnour, René de Ceccatty
Hrají: Emmanuelle Devos, Sandrine Kiberlain, Olivier Gourmet, Catherine Hiegel a další

Hodnocení ČSFD.cz: 70 %
Hodnocení IMDb.com: 6,8/10