Kopírujete, tak koukejte platit. Apple vyhrál nad Samsungem další při

Kopírujete, tak koukejte platit. Apple vyhrál nad Samsungem další přiNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
Svět

Apple poráží Samsung

jb Echo24

Dlouhodobý soudní spor mezi dvěma giganty Applem a Samsungem vyústil k další vysoké pokutě pro firmu Samsung. Ta je už od roku 2011 souzena za to, že kopíruje od svého konkurenta design a porušuje i několik technických patentů, které vlastní právě firma Apple. Kalifornský soud těsně před Vánocemi rozhodl, že korejská firma Samsung musí zaplatit svému konkurentovi dalších téměř 180 miliónů dolarů. Stalo se tak necelý týden poté, co musela tatáž firma zaplatit Applu více než 548 miliónů dolarů. O případu informovala agentura Reuters.

Celá kauza se táhne už od roku 2011, kdy firma Apple zažalovala svého konkurenta, že ve svých zařízeních zneužívá patenty a používá i stejný vzhled pro své mobilní telefony. Porušuje tak hned několik zákonů týkajících se ochrany značky. Má se jednat přibližně o desítku zařízení, které Samsung uvedl na trh po roce 2012. Soud, který dostal přiléhavé označení Spor roku 2012, uložil firmě Samsung zaplatit pokutu ve výši téměř miliardy dolarů (21 miliard korun). V květnu letošního roku, se po odvolání Samsungu, kalifornský soud rozhodl snížit částku na 548 miliónů dolarů. Nicméně Apple se dožadoval většího obnosu a soud mu vyhověl. Tuto středu uložil Samsungu další pokutu ve výši 180 miliónů dolarů. Zástupci obou firem nebyli podle agentury Reuters k zastižení, aby se k celé kauze vyjádřili.

Kvůli čemu se soudí?

Obě strany se obviňují z porušování různých patentů. Apple tvrdí, že Samsung porušuje několik patentů týkajících se vzhledu a chování iPhonu a že jihokorejská společnost jen „otrocky kopíruje“ jeho zařízení. Samsung pro změnu žaluje Apple kvůli patentům souvisejících se způsobem, jak probíhá mobilní komunikace v širokopásmovém spektru. Patenty Samsungu jsou ovšem ve skupině tzv. základních patentů, které jsou nutností pro každé zařízení, aby splňovalo průmyslové standardy, a které mají být v rámci podmínek FRAND (fair, reasonable, and non-discriminatory, tedy spravedlivé, racionální a nediskriminanční) licencovány všem stranám.

Rozsudek z roku 2012

Podle soudu Samsung kopíroval vzhled softwaru v desítkách svých produktů a k tomu ještě porušil několik patentů, které vlastní Apple. To byl zřejmě nakonec větší problém než inspirace v designu. Zatímco Korejci musí druhé straně za škodu zaplatit více než miliardu dolarů, opačným směrem žádná škoda nevznikla. Soud byl do jisté míry průlomový. Podle některých expertů si může firma nárokovat obecné duševní vlastnictví obecných věcí, jako je například telefonní sluchátko v ikoně aplikace pro telefonování nebo mřížku. Rozhodnutí může změnit vývoj budoucích mobilních zařízení, protože výrobci místo unifikace začnou cíleně vymýšlet, jak se odlišit.

Čtěte také: Nerozbitný a plovoucí iPhone? Apple si patentoval vystřelovací nárazníky

‚A tady je chytrý omastek.‘ Kdyby fastfoody inzerovaly jako Apple

Související články