Rusové ho mučili a hrozili znásilněním. Pustili ho po 776 dnech

Příběh aktivisty Afanasjeva

Rusové ho mučili a hrozili znásilněním. Pustili ho po 776 dnechNOVÉ
Hennadij Afanasjev Foto: FOTO: Facebook/Beseda s politickým vězněm Hennadijem Afanasjevem/Východoevropský klub
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Nedávno propuštěný ukrajinský aktivista Hennadij Afanasjev, kterého v ruském vězení mučili proudem a vyhrožovali mu znásilněním, vystoupí v Praze. Na besedě, kterou pořádá Východoevropský klub, promluví o svém věznění a porušování lidských práv na Krymu. Debata se uskuteční dnes v 19 hodin na půdě Filozofické fakulty v Praze.

Afanasjev, který byl zatčen a odsouzen v případu souvisejícím s ukrajinským režisérem Olegem Sencovem, bude mluvit o věznění na krymském Simferopolu a také o svých aktivitách. Věnovat se bude i současné situaci na Krymu, kde podle něj došlo už k více než 256 případům porušení práv občana a člověka.

Afanasjev strávil v ruském vězení 776 dní. Podle jeho slov tam žil v otřesných podmínkách, kvůli kterým dokonce dostal otravu krve. Ve vězení byl podle své výpovědi mučen proudem nebo mu bylo vyhrožováno znásilněním.

Na svobodu se prý dostal jen proto, že jeho případu věnovalo velkou pozornost světové společenství. Ruská strana ho spolu s dalším vězněm Juriem Sološenkem vyměnila s Ukrajinou za dva oděské novináře Vitalije Diděnka a Jelenu Gliščinskou, ruské občany obviněné a vězněné za separatismus a organizaci separatistické Národní rady Besarábie.

Debatu s Hennadijem Afanasjevem bude moderovat Radko Mokryk a bude tlumočena do češtiny. Více informací najdete na internetových stránkách události na Facebooku.

Čtěte také: Rusko odmítlo vydat Sencova na Ukrajinu. Má prý ruské občanství

Hledaného ruského disidenta u sebe ubytoval Schwarzenberg

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články