Papež: ‚Hitlera si taky lidi zvolili. A on je pak zničil‘

Na hodnocení Trumpa si počká

Papež: ‚Hitlera si taky lidi zvolili. A on je pak zničil‘NOVÉ 2
Svět

bp Echo24

Papež František prohlásil, že počká na činy nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a teprve podle nich si na něj vytvoří názor. V souvislosti s nástupem populistických vůdců, který se v poslední době dostávají k moci v USA a Evropě varoval před novým Adoflem Hitlerem. Papež to řekl v rozhovoru, který v sobotu večer otiskl španělský list El País.

„Nerad soudím lidi předčasně. Uvidíme, co Trump udělá,“ prohlásil papež. Hodnotit nyní, zda čekají Ameriku pod jeho vedením dobré časy nebo naopak krize, by podle něj nebylo moudré. „Bylo by to, jako když proroci předpovídali katastrofu,“ dodal.

Na otázku ohledně populistických politických vůdců, kteří nyní vystupují do popředí ve Spojených státech amerických a v Evropě, papež varoval před hledáním spasitele v době krize.

„Máme tendenci hledat spasitele, který by nám vrátil identitu, a chráníme se před ostatními lidmi zdmi a ploty z ostnatých drátů,“ řekl. 

Narážel tím právě na nástup Adolfa Hitlera. „Krize vyvolává strach. Podle mého názoru je nejběžnějším případem evropského populismu Německo v roce 1933. Lidé se dostali do krize a hledali svou identitu, dokud nepřišel charismatický vůdce a neslíbil, že jim identitu vrátí zpět. A všichni dobře víme, co se potom stalo,“ řekl Papež.  

Papež František zdůraznil, že si Hitler moc neuzurpoval sám, ale lidé si ho sami zvolili. „Byl zvolen svými lidmi a pak tyto své lidi zničil,“ řekl.

Čtěte také: Den obřích protestů. Více než milion lidí proti Trumpovi po celé Americe

Trump jako zloduch z Batmana. V projevu si vypůjčil jeho hlášku