Šabatová chce bojovat proti fyzickým trestům dětí
Proti bití dětí
Ombudsmanka Anna Šabatová chce prosadit kampaň proti používání tělesných trestů dětí. Do Česka se totiž blíží trend zákazů fyzického trestání a odnímání dětí rodičům, kteří se ho dopouštějí. V tuzemsku bývají děti zatím odebírány častěji ze sociálních důvodů než kvůli týrání. V západní Evropě je tomu naopak.
Bití dětí je považováno za téměř společenskou normu, do ústavů jsou děti odebírány spíše v případech, že jejich rodiče jsou příliš chudí na to, aby se o ně mohli postarat. Takto je podle některých diskutujících na úterní pražské konferenci k 25. výročí přijetí mezinárodní Úmluvy o právech dítěte nastaven model „ochrany práv dětí“ ve střední Evropě. Jan Jařab, který působí v úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva, tento model označil za „dickensovský“.
I do Česka se ale blíží trend z Velké Británie či Skandinávie, kde děti jsou rodičům odnímány i za fyzické tresty, v Česku u části populace běžně tolerované. Český Nejvyšší soud už před časem vydal verdikt, že pouze kvůli materiálnímu nedostatku není možné děti rodičům „zabavit“.
Doma je bili, tak v tom pokračují
„Chci změnit názor veřejnosti, že fyzické tresty jsou v pořádku,“ uvedla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Poukázala na nedávné výzkumy, podle nichž dvě třetiny Čechů občasné tělesné tresty schvalují a téměř třetina tuzemců je i pro drsné trestání dětí, jako je fackování či výprask páskem.
„Když někdo fyzicky trestá děti, tak proto, že vyrůstal v rodině, kde to bylo normou. Tyto vzorce se neustále reprodukují a proto je o tom třeba mluvit,“ uvedla Šabatová. Podle ní by se ale takovým rodičům děti neměly odebírat, ale mluvit s nimi o tom, že jejich jednání není v pořádku.
„Ne represe, ale podpora. Existují techniky, kdy sociální pracovník natáčí, jak rodina žije, a pomáhá rozkrýt ty nevhodné vzorce a podporovat, co je v rodině dobrého,“ řekla ombudsmanka na dotaz deníku ECHO24, jak by změny chtěla dosáhnout.