Šabatová chce bojovat proti fyzickým trestům dětí

Proti bití dětí

Šabatová chce bojovat proti fyzickým trestům dětíNOVÉ
Domov

Vladimír Ševela

Ombudsmanka Anna Šabatová chce prosadit kampaň proti používání tělesných trestů dětí. Do Česka se totiž blíží trend zákazů fyzického trestání a odnímání dětí rodičům, kteří se ho dopouštějí. V tuzemsku bývají děti zatím odebírány častěji ze sociálních důvodů než kvůli týrání. V západní Evropě je tomu naopak.

Bití dětí je považováno za téměř společenskou normu, do ústavů jsou děti odebírány spíše v případech, že jejich rodiče jsou příliš chudí na to, aby se o ně mohli postarat. Takto je podle některých diskutujících na úterní pražské konferenci k 25. výročí přijetí mezinárodní Úmluvy o právech dítěte nastaven model „ochrany práv dětí“ ve střední Evropě. Jan Jařab, který působí v úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva, tento model označil za „dickensovský“.

I do Česka se ale blíží trend z Velké Británie či Skandinávie, kde děti jsou rodičům odnímány i za fyzické tresty, v Česku u části populace běžně tolerované. Český Nejvyšší soud už před časem vydal verdikt, že pouze kvůli materiálnímu nedostatku není možné děti rodičům „zabavit“.

Doma je bili, tak v tom pokračují

„Chci změnit názor veřejnosti, že fyzické tresty jsou v pořádku,“ uvedla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Poukázala na nedávné výzkumy, podle nichž dvě třetiny Čechů občasné tělesné tresty schvalují a téměř třetina tuzemců je i pro drsné trestání dětí, jako je fackování či výprask páskem.

„Když někdo fyzicky trestá děti, tak proto, že vyrůstal v rodině, kde to bylo normou. Tyto vzorce se neustále reprodukují a proto je o tom třeba mluvit,“ uvedla Šabatová. Podle ní by se ale takovým rodičům děti neměly odebírat, ale mluvit s nimi o tom, že jejich jednání není v pořádku.

„Ne represe, ale podpora. Existují techniky, kdy sociální pracovník natáčí, jak rodina žije, a pomáhá rozkrýt ty nevhodné vzorce a podporovat, co je v rodině dobrého,“ řekla ombudsmanka na dotaz deníku ECHO24, jak by změny chtěla dosáhnout.