Vývoj technologií zamrzl, říká vizionář ze Silicon Valley

Pokrok je ohrožen

Vývoj technologií zamrzl, říká vizionář ze Silicon ValleyTÝDENÍK ECHO
Peter Thiel Foto: Foto: wbidoo.de
2
Svět
Martin Weiss
Sdílet:

Peter Thiel je právě teď patrně nejzajímavější člověk, o kterém jste nikdy neslyšeli. Thiel (narodil se v roce 1957 v západním Německu, ale za rok se jeho rodina přestěhovala do USA) symbolizuje americké Silicon Valley.

Není inženýr; vystudoval práva a nějaký čas pracoval na Wall Streetu, ale patřil k zakladatelům firmy PayPal, elektronického platebního systému, který v roce 2002 prodali eBay za 1,5 miliardy dolarů. Od té doby je jeho hlavním podnikatelským vehiklem fond rizikového kapitálu Founders Fund a jeho nejslavnější investicí Facebook – Marku Zuckerbergovi v roce 2004 půjčil půl milionu dolarů, které později konvertoval na akcie. Mezi jeho nejúspěšnější zakladatelské investice patří ale taky firma Palantir, která pomáhá uživatelům smysluplně využívat big data, a v rámci libertariánského étosu Silicon Valley působí zdvihání obočí, že mezi klienty Palantiru patří americké národněbezpečnostní složky, jimž pomáhá dělat to, co tak děsí obdivovatele Edwarda Snowdena.

Ale Thiel je taky společenský komentátor – už na Stanfordově univerzitě byl mezi redaktory konzervativního studentského časopisu, veřejně vystupuje, píše články a nejnověji publikoval knížku Zero to One (Od nuly k jedničce), rádce pro zakladatele technologických startupů a jejich investory. Kromě toho je ještě třeba taky šachový velmistr. A křesťan a homosexuál (ale o svém soukromí moc nemluví).

 

 

Společným jmenovatelem je to, že ho lze zařadit do několika škatulek, které si obvykle nepředstavujeme v sousedství – technooptimista, kapitalista, libertarián, křesťan –, ale z každé té škatulky nějakým způsobem vyčnívá, bude iritovat její příslušníky porušováním nějakého jejího dogma. Což mu určitě nevadí. Knihu Od nuly k jedničce otevírá slovy: „Když vedu rozhovor s nějakým uchazečem o zaměstnání, rád mu kladu otázku: V jaké důležité pravdě s vámi většina lidí nesouhlasí?“

Mezi Thielovy filantropické cíle patří některé divočejší koníčky tvrdých libertariánů: sponzoruje například výzkum oddálení smrti nebo projekty tzv. homesteading, pokusu o vytvoření umělých obyvatelných ostrovů, jež by se nacházely mimo jakoukoli jurisdikci. Proč by vás měly zajímat postřehy člověka, jehož představy o dobrém životě se s vašimi nikdy neprotnou, říkáte si třeba? Thielův nejdůležitější vhled ze světa technologie má velkou relevanci pro každého a je jedním z těch, s nimiž jakmile se jednou seznámíte, nemůžete jinak než dívat se na spoustu věcí jejich prizmatem – v tomto případě bohužel.

Thiel, který vydělal miliardy na revolučních technologiích, totiž tvrdí, že informační technologie jsou výjimkou zastírající obecný trend, že tempo technologických inovací nasazené v 19. století se v posledních několika desetiletích zpomalilo, až zastavilo. 

Celý obsáhlý profil Petera Thiela si můžete dočíst v Týdeníku ECHO. Koupíte ho v trafikách, můžete si ho předplatit, anebo číst v elektronické verzi. 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy