Obří daňový únik. Policie navrhla žalobu na osm lidí

Daňový podvod

Obří daňový únik. Policie navrhla žalobu na osm lidíAKTUALIZUJEME 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) v těchto dnech navrhl obžalovat osm lidí, kteří podle kriminalistů zkrátili při obchodech s pohonnými hmotami stát na dani z přidané hodnoty o přibližně 813 milionů korun.

Trestné činnosti se podle kriminalistů dopouštěli od léta 2010 do jara 2012 při dovozech pohonných hmot z Německa a Rakouska. Policie to dnes oznámila na svém webu. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným až deset let vězení.

„Podle našich závěrů došlo k rozkrytí sofistikované struktury vzájemně spolupracujících osob působících v určitém systému vzájemné podřízenosti a nadřízenosti, se stanovenými funkčními kompetencemi a dělbou činností,“ uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej. Všech osm podezřelých je podle něj obviněno z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Čtyři z nich navíc čelí obvinění z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti.

Podle návrhu na podání obžaloby, který už kriminalisté předali na Vrchní státní zastupitelství v Praze, páchali podezřelí trestnou činnost od léta 2010 do jara 2012. Obvinění tehdy prý přes obchodní společnosti založené na takzvané bílé koně nakupovali pohonné hmoty z Německa a Rakouska v režimu podmíněného osvobození od DPH. Následně byly podle kriminalistů prodávány koncovým odběratelům, přičemž vzniklá daňová povinnost už nebyla odvedena do státního rozpočtu.

„Čtyři z osmi obviněných osob měly dále průběžně vyvádět finanční prostředky získané trestnou činností, a to zejména výběrem hotovosti, popřípadě převáděním na bankovní účty dalších spřízněných subjektů včetně zahraničních, a to s cílem zastřít původ těchto financí,“ doplnil Ibehej.

Všech osm obviněných je stíháno na svobodě. Během trestního řízení zajistili příslušníci ÚOKFK jako výnos z trestné činnosti pět rodinných domů, jednu řadovku, dva byty a dvě stavební parcely s rozestavěnými domy v celkové hodnotě 100 milionů korun. V rukou policistů skončilo i několik automobilů, včetně dvou vozů Ferrari, v hodnotě zhruba 12 milionů korun. Kriminalisté zajistili i zhruba 15 milionů korun. V Německu bylo zajištěno letadlo Cirrus, doplnil výčet Ibehej.

Čtěte také: Babišův úspěch? 84 % plátců DPH podalo kontrolní hlášení včas

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články