Soud: Svoboda a Hudeček vinni v kauze opencard, dostali podmínku

Soud: Svoboda a Hudeček vinni v kauze opencard, dostali podmínkuAKTUALIZOVÁNO
Svoboda a Hudeček dostali kvůli opencard podmínku Foto: FOTO: wikipedia.org
Domov

Kauza Opencard

Echo24

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dostal v kauze opencard podmíněný trest 2,5 roku, další exprimátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) dvouletou podmínku, stejně jako někdejší radní pro dopravu Josef Nosek. Nepodmíněný trest soud neuložil nikomu z obviněných. Nejpřísnější potrestání – tříletou podmínku – si podle pražského městského soudu zaslouží někdejší radní pro IT Eva Vorlíčková a šéf magistrátního IT odboru Jan Teska.

Soud uznal čtveřici někdejších radních a úředníka Tesku vinnými jednak z porušení povinnosti při správě cizího majetku, jednak z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže v souvislosti s tím, že v dubnu 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess. Podle předsedy soudního senátu Alexandra Sotoláře postupovali „s vědomím nevýhodnosti licenčního modelu a neúměrných nákladů“ a „porušili závažným způsobem pravidla zadávacího řízení“, když Haguess zásadním způsobem zvýhodnili.

Pětice svým jednáním údajně způsobila hlavnímu městu škodu nejméně 17,7 milionu korun. Nepravomocný rozsudek uložil každému z odsouzených zaplatit Praze 40.000 korun s úroky, se zbytkem nároků odkázal soud město do civilního řízení.

„Zájem kdovíkoho a hlavně potřeba soudce nebýt za blbečka po 3,5letém Kafkově procesu bohužel má za následek úplný opak. No nic, bojujeme dál,“ komentoval na Twitteru Tomáš Hudeček. „Byla jakási vnitřní potřeba této skupiny prokázat, že to celé má nějaký smysl. Musím říct, že to, co tady u soudu z úst pana soudce zaznívalo, spíše prokazuje, že to žádný smysl nemá. Na druhou stranu chtít po relativně omezených lidech, aby měli určitý nadhled, je něco, co může být zbožným přáním, ale asi se nestane hned tak,“ konstatoval dále Hudeček.

Zproštění viny se týká i stávajících zastupitelů Lukáše Manharta, Václava Novotného a Pavla Richtera (všichni TOP 09), dále bývalé radní pro školství Heleny Chudomelové, bývalého radního pro životní prostředí Radka Lohynského a současného starosty Prahy 18 Ivana Kabického. Bez trestu jsou i zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a členové hodnotící komise Aleš Němeček a David Kučera.

Všichni obvinění, kterým hrozilo až osmileté vězení, vinu od počátku odmítají. Hájí se tím, že projekt elektronické karty opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS), který se snažili vyřešit a udělali to nejlépe, jak mohli. Kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám prý nemohli postupovat jinak.

Svůj komentář k celému případu později připojil i bývalý pražský primátor Pavel Bém, který uvedl, že projekt opencard nebyl bezchybný a připustil i vlastní díl politické zodpovědnosti.

ODS: Verdikt je kriminalizací politického rozhodnutí

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija uvedla, že ze Svobodova odsouzení je v šoku. „Komunální politici začínají být trestáni za to, že používají zdravý rozum. Odsouzen je někdo, kdo chtěl problematické věci řešit. Vždy jsem věřila v nestrannost české justice, dnes o ní mám bohužel pochybnosti,“ uvedla. Věří, že odvolací soud Svobodu zprostí viny.

Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka je soudní verdikt kriminalizací politického rozhodnutí, které bylo učiněno v zájmu Pražanů. „Pokud nakonec k odsouzení dojde, zajímalo by mě, na jak dlouho půjde do vězení ministr (Dan) Ťok za podepsání smlouvy s firmou Kapsch,“ uvedl v narážce na postup ministra Ťoka, jehož úřad prodloužil bez soutěže smlouvu s firmou Kapsch na provoz mýtných bran.

Potrestat za opencard bývalé primátory Svobodu a Hudečka je viděno „okem neprávníka“ nesmysl, uvedla náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská (SZ). Je třeba odlišovat politickou a trestní odpovědnost, uvedla. Lítačka, která nahrazuje kartu opencard, by podle Kolínské těžko vznikla bez práce, kterou na tomto řešení odvedlo dřívější vedení města. Předseda pražských zelených a pražský zastupitel Ondřej Mirovský poukázal na to, že nevýhodné smlouvy, kterými se nynější vedení magistrátu musí zabývat, byly z velké části uzavřeny před rokem 2010 za éry primátora Béma. „Orgány činné v trestním řízení by se proto měly zabývat skutečnými viníky současné situace,“ dodal.

Šéf pražské TOP 09 Koubek uvedl, že soudce potrestal ty, kteří chtěli stav nevýhodný pro Prahu napravit. Verdikt je podle něj ostudou policie i justice. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se k verdiktu odmítla vyjádřit.

Čtěte také: Bývalým primátorům Svobodovi a Hudečkovi hrozí za opencard podmínky

Magistrát dostal pokutu kvůli ztraceným přiznáním Béma a Hulinského

Související články