Podvodník vymámil z Čechů 23 milionů. Dostal pokutu, peníze ale nevrátí

Podvodný investiční fond

Podvodník vymámil z Čechů 23 milionů. Dostal pokutu, peníze ale nevrátíNOVÉ
Ilustrační foto. Foto:

Shutterstock

2
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Muž z Mariánských Lázní, který téměř šest let lákal z Čechů a Slováků miliony korun, musí zaplatit. Česká národní banka Petru Kubovi, kterému přes podvodný investiční fond naletěly stovky lidí a naposílaly mu 23 milionů korun, uložila pokutu jeden milion korun. ČNB přitom na to, že fond nemá ke své činnosti oprávnění, upozornila až po pěti letech. Podvedení investoři se svých peněz musí domáhat u soudu.

ČNB ukončila správní řízení s Petrem Kubou v březnu. „V tomto řízení bylo již pravomocně rozhodnuto – bankovní rada dne 2. března rozkladem potvrdila prvostupňové rozhodnutí, kterým byla uložena pokuta 1 milion korun,“ uvedla za ČNB pro Echo24 Denisa Všetíčková. Pokutu musí Kuba zaplatit za porušení zákona o investičních společnostech a investičních fondech. Všetíčková dodala, že poškození investoři se mohou svých peněz domáhat u soudu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Na podvodný fond upozornil deník Echo24 jeden z investorů, který si nepřeje zveřejnit celé své jméno. Petr W. se o fondu MYFXMONEY dozvěděl na jeho počátku, v druhé polovině roku 2010. „Fond mi připadal poměrně důvěryhodný. Sám provozovatel několikrát tvrdil, že má na vše povolení, že je všechno registrované a schválené ČNB,“ řekl Petr W., který do fondu investoval 30 tisíc.

Také Peteru K. připadal fond věrohodný. „Neměl jsem příliš důvodů pochybovat. Lidé o něm hovořili pěkně, výplaty dostávali pravidelně, fond akceptoval vklady také přes internetový platební systém PayPal,“ uvedl muž, který měl na začátku roku 2016 ve fondu přes dva tisíce euro. Petra, další z investorů, o případu po dohodě se svým právníkem nechtěla mluvit. Pro Echo24 pouze potvrdila, že sama přišla o částku v řádech desítek tisíc korun. Stejně reagoval i Martin K. „Předpokládám, že to bude mít ještě poměrně velkou dohru, nerad bych tak zmařil své naděje na případné odškodnění,“ uvedl.

Takových, kteří uvěřili, že je fond mezinárodní obchodní společností a že má pro svou činnost licenci od ČNB, byly stovky. V rozhodnutí ČNB se uvádí, že Petr Kuba nashromáždil od 560 klientů v období od února 2010 do prosince 2015 celkem 23 milionů korun. „Za účelem jejich společného investování, přičemž část těchto peněžních prostředků použil k provádění obchodů na mezinárodním trhu s cizími měnami (forex),“ píše se v dokumentu. Není tedy zřejmé, o kolik korun přesně se Kuba obohatil. Podle Petra W. ale mohla škoda jít až do desítek milionů.

Před Vánoci byl na Petra Kubu podaný insolvenční návrh, jak vyplývá z veřejně dostupného insolvenčního rejstříku. V seznamu dlužníků je u jeho jména napsáno, že je řízení ve stavu „před rozhodnutím o úpadku“. Poškození investoři se mezitím obrátili na policii, najali si právníky a doufají, že své peníze získají zpátky.

V Česku působí až 1700 investičních fondů

Třebaže ČNB v únoru 2015 na svých webových stránkách vydala varování, že MYFXMONEY „nemá žádné oprávnění k poskytování investičních ani jiných služeb na finančním trhu v ČR a že případná investice není ze zákona pojištěna“, přílišný efekt to nevyvolalo. „Ke mně se tato informace dostala až ke konci roku 2015. V únoru 2016 pak ustaly platby a ČNB s provozovatelem fondu Petrem Kubou zahájila správní řízení z důvodu nepovoleného provozování investičních služeb,“ řekl Petr W.

Podobnou časovou posloupnost potvrdil i Peter K., který první problém zaznamenal na začátku roku 2016, kdy přestaly fungovat webové stránky fondu a nedostupný byl i kontaktní formulář. „Do té doby s nimi byla bezproblémová komunikace, na moje otázky reagovali do 24 hodin,“ dodal. Upozornění od ČNB se navíc k Peterovi K. ani nedostalo. „Na to, kolik do tohoto fondu bylo zapojených Čechů a Slováků, udělala ČNB velmi málo, aby tomu předešla,“ řekl.

ČNB však namítá, že počet fondů v Česku je velký, proto není možné bezprostředně odhalit všechny pokoutné. Své služby zde může nabízet zhruba 1700 fondů, z toho 1300 je určených veřejnosti. „Počet se prakticky denně mění. Orientačně jde o více než 300 tuzemských fondů a 1400 zahraničních fondů,“ uvedla pro Echo24 Markéta Fišerová z odboru komunikace. Dodala, že ČNB ročně prošetřuje desítky podezření na neoprávněné nabízení investic. Využívá k tomu média, prošetřuje podněty veřejnosti a také provádí vlastní šetření.

Investiční společnosti a investiční fondy jsou obchodní společnosti, jejichž jediným předmětem činnosti je kolektivní investování. Investiční společnosti obhospodařují jednotlivé podílové fondy, které na rozdíl od investičních fondů nemají právní subjektivitu. Podmínky činnosti investičních společností, podílových fondů a investičních fondů upravuje zák. č. 248/1992 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Podvodný fond, před nímž varovala ČNB, vylákal z lidí miliony

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články