1 Ruský boj s terorismem

Rusko: ‚Za 24 hodin zásah 118 cílů.‘ Na IS ani jeden

, MAPA

Témata: , ,

Rusové úporně bojují proti „terorismu“ v Sýrii. Ve středu vydalo ruské ministerstvo obrany prohlášení, že za posledních 24 hodin zasáhly jejich bojové letouny 118 teroristických cílů. To je skutečně velké číslo a o to více je překvapivé, že ani jeden útok nemířil na pozice Islámského státu. Celkově na území kontrolované jeho jednotkami dopadl jen zlomek z dosud shozených ruských bomb.

Schéma leteckých úderů ruských vzdušných sil v Sýrii vytváří a průběžně aktualizuje americký Institut pro výzkum války (Institute for the Study of War). Ten sleduje ruskou leteckou pomoc režimu syrského prezidenta Bašára Asada od jejího počátku 30. září.

Útoky ruského letectva míří podle mapy v drtivé většině případů na pozice syrské opozice (žlutě vykreslená území), konkrétně na území měst Homs, Aleppo a Damašek, jejich okolí a také fronty mezi územím ovládaným rebely a tím, které ovládá syrská armáda.

Na územích Islámského sátu, která jsou na mapě zobrazena šedě, je zakresleno jen několik málo úderů. V posledních dvou dnech nemířil na IS ani jeden útok (útoky z 27. a 28. října jsou zobrazeny černě – vysoce pravděpodobné a červeně – pravděpodobné). Červeně jsou v mapě zabarvena území pod kontrolou Asadova režimu.

Čtěte také: CIA a DGSE: Blízký východ, jak ho známe, skončil

Čtěte také: Sebevražda ruského vojáka v Sýrii? Rodina tomu nevěří

,