Obama chce oddlužit americké studenty. Jen gesto, zní z opozice
Obama studentům
Snížení poplatků za studentské půjčky. Omezení splátek na 10 procent měsíčního příjmu. Rekvalifikace studentských smluv. Demokraté v čele s Obamou se snaží ulehčit milionům zadlužených mladých Američanů. Podle opozice však nejde o nic více než jen předvolební gesto, které by navíc udělalo další díru do federálních financí.
Americký prezident Barack Obama v pondělí podepsal nařízení, které by mělo umožnit snížit splátky zadluženým na 10 procent jejich měsíčního příjmu. Výnos, které vstoupí v platnost nejdříve na konci roku 2015, by se mělo týkat až 5 milionů mladých Američanů, uvedl deník New York Times.
V následném proslovu Obama zmínil i svoji vlastní finanční historii. Přiznal, že jeho manželka a on splatili svoje studentské půjčky před pouhými deseti lety. A to až poté, co začali šetřit na vysokoškolské vzdělání svých dcer. „To je ten důvod, proč jsem si ohledně tohoto rozhodnutí tak jistý,“ sdělil Obama publiku, v němž se nacházeli právě i zadlužení studenti.
Pomoc studentům jako předvolební tah?
Prezidentovo nařízení není jediným opatřením, které by mělo mladým Američanům ulehčit. Demokraté podali v Senátu návrh zákona, který by umožnil 25 milionům občanů refinancovat své studentské půjčky na nižší úrokové sazby. Toto nové opatření by vláda financovala zavedením nové daně pro bohaté.
Prezident vyzval Kongres, aby zákon nechal projít. Vzhledem k tvrdému odporu republikánů se však zdá velmi nepravděpodobné, že by demokrati potřebný počet hlasů shromáždili.
Například podle senátora Lamara Alexandera z Tennessee se jedná o pouhou politickou senzaci. Zákon by podle něj zvýšil federální dluh a daně, a to už v případě, že by držitelé dotace získali pouhý jeden dolar za den. Také analytik Chris Krueger zhodnotil tento krok jako snahu demokratů odlišit se v očích voličů od republikánů a udržet si převahu v Senátu v nadcházejících listopadových volbách.
Zadluží se 71 procent studentů
Podle agentury Reuters se zadluží 71 procent studentů bakalářského studia, průměrný dluh čítá 29,400 dolarů. Bílý dům přiznal, že zatím neví, kolik by zmiňovaná opatření stála. Obama však při pondělním projevu nezapomněl zkritizovat republikány, kteří odmítají studentské dluhy zafinancovat zvyšováním daní pro bohaté.
„Bylo by skandální, kdybychom opomněli tyto skuliny v daních pro bohaté a nechali místo toho studenty zápasit v začátcích vlastní kariéry,“ řekl prezident.
Obama chce společně se svým opatřením vyjednat i nový kontrakt se společnostmi, které půjčky poskytují. Měly by například zvýšit vnější pobídky pro jejich splácení. Ministerstvo školství navíc bude pracovat na lepší informovanosti o možnostech splácení a také o daňových úlevách na školném.
Obamovo nařízení by mělo být pojistkou pro demokraty, pokud jejich návrh zákona neprojde Senátem. „Prezidentovo nařízení znamená, že se aspoň něčeho dosáhne, i když náš zákon nebude schválen,“ citoval časopis Time demokratického senátora Charlese Schumera.