Rusko obživuje KGB. Chystá reformu policie a tajné služby

Rusko obživuje KGB. Chystá reformu policie a tajné službyNOVÉ
Nynější sídlo FSB v Moskvě. Foto: Foto: Shutterstock
Svět

Jako za Sovětského svazu

ls Echo24

Ruská policie se chystá na reformu, která je naplánovaná na období před prezidentskými volbami v roce 2018. Při změně fungování policie bude zřízeno nové ministerstvo státní bezpečnosti, pod které bude spadat jak Federální služba bezpečnosti FSB, tak služba vnější rozvědky a jednotky z Federální ochranné služby, které chrání nejvyšší veřejné činitele v Rusku. Podle listu Kommersant se jedná o obnovu sovětské KGB.

Nové ministerstvo bude vyšetřovat případy, které se na jejich stůl dostanou od ministerstva vnitra nebo od Federální vyšetřovací komise. Zároveň ale také budou dohlížet na celý procesní postup. Ministerstvo bude také zodpovědné za vlastní bezpečnost ve všech podřízených organizacích.

„Nyní jsme pouze připravovali podklady pro vyšetřování. Od reformy bychom pracovali s případem od okamžiku obvinění z trestného činu až do doby, kdy by celá věc šla k soudu,“ řekl zdroj z FSB deníku Kommersant. Jednat se má především o velké případy, ve kterých figurují vysoce postavené osoby.

Jednou z největších překážek při reformě bude podle listu financování celého systému. Vláda navíc bude muset zaplatit zaměstnancům, kteří nechtějí být součástí nového uspořádání. Podle nejstřízlivějších odhadů se má jednat až o několik desítek miliard rublů.

Čtěte také: Tajná služba zatýkala vysoko postavené ruské policisty

Podle deníku mělo také už dojít k testovaní celé reformy. V polovině července zatkli agenti z FSB prvního zástupce náčelníka moskevských vyšetřovatelů generála Denise Nikandrova, náčelníka vnitřní bezpečnosti Michaila Maximenka a další vysoce postavené hodnostáře kvůli podezření ze zneužití pravomocí a pobírání úplatků od známého zločineckého kmotra Zachariju Kalašova.

Vyšetřovatel Nikandrov je podezřelý, že za úplatky obstarával ochranu pro hlavního ruského vora v zakoně Kalašova, který je známý jako Šakro mladší. V minulosti se Nikandrov podílel na řadě známých případů, včetně vyšetřování bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského, které odstartovalo generálovu kariéru. Do nynější funkce letos v květnu Nikandrova povýšil prezident Putin.

Čtěte také:

Rusko bojuje s opozicí. Rozdávají se kondomy s Chodorkovským a Navalným

Spanilá jízda ruských agentů: končí špičky akademie FSB

Související články