1 Kartelová dohoda Brazilců?

Brazilci rozčílili Rusko. Zvedli jim ceny vepřového

NOVÉ

Brazílie se po uvalení potravinových sankcí stala hlavním dodavatelem vepřového masa pro Rusko. A ví, jak na nové situaci vydělat. Zatímco ještě týden před sankcemi stál kilogram kýty kolem čtyř dolarů, nyní ho jihoameričtí dovozci nabízejí za 6,95 až 7,3 dolarů, uvedla agentura ITAR-TASS.

„Je to nestoudnost. Ukrajina, Ázerbájdžán, Arménie, Gruzie a další země nakupují vepřové z Brazílie až o 4 dolary levněji,“ upozorňuje Erik Kartvelišvili, zástupce společnosti Smithfield Foods.

Podle odborníků by tato situace by mohla mít negativní dopad na finanční stabilitu ruských zpracovatelů masa a snížení kvality masných výrobků.

Rusové se domnívají, že zvýšení cen je výsledkem kartelové dohody mezi brazilskými vývozci. Hledají proto další exportéry. „Potřebujeme ty horké brazilské hlavy trochu zchladit,“ řekl Sergej Jušin z Národní masné asociace.

Místopředseda ruské vlády Arkadij Dvorkovič již dříve nařídil, aby se za účelem snížení nákladů vypsala soutěž pro nové dodavatele. Příští týden by se mělo začít jednat o dovozu masa z Číny, Rusko chce rovněž zavést obchod s Mexikem.

„Spolupráce s ostatními zeměmi je velmi důležitá. V případě, že Brazilci budou sami, budou ceny pod tlakem naší poptávky dál stoupat,“ řekl Dvorkovič.

Čtěte také: Překvapení. Finský prezident přijel za Putinem. Zlepšit vztahy

Putin prý cítí v Evropě odpor vůči sankcím a zájem o spolupráci

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.