Jeruzalém není hlavní město Izraele, potvrdilo české ministerstvo školství

Palestinci si stěžovali

Jeruzalém není hlavní město Izraele, potvrdilo české ministerstvo školstvíNOVÉ 1
Domov

Echo24

České ministerstvo školství se rozhodlo vložit do izraelsko-palestinského sporu. Poté, co si velvyslanectví Palestiny stěžovalo, že jeden ze školních atlasů uvádí jako hlavní město Izraele Jeruzalém, úřad ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD) zaslal ambasadorovi dopis. Jeho závěr zní: „Ze strany ministerstva bude důrazně požadována změna uvedených údajů.“ Pokud vydavatel „chybu“ neopraví, přestane být jeho atlas považován za oficiální učebnici. Informaci přinesla MF DNES.

Izrael sice Jeruzalém za své hlavní město považuje, nicméně mezinárodní společenství toto odmítá a jako hlavní město uznává Tel Aviv. Problém totiž leží ve Východním Jeruzalémě, který svět považuje za součást Palestiny. Nicméně Izrael jej anektoval a sjednotil do „věčného hlavního města“.

Po jednání palestinských diplomatů s náměstkyní Valachové Danou Prudíkovou se úřad rozhodl vydat stanovisko a firmu upozornit na omyl.

Vydavatelství Shocart si podle MF DNES záměny měst v atlase nebylo vědomo. Ministerstvo tvrdí, že chyba bude odstraněna do konce roku.