Zůstanou Klausová a Filipi na misích? Hrad našel kličku

Jak obejít služební zákon

Zůstanou Klausová a Filipi na misích? Hrad našel kličkuNOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Pražský hrad, ministerstva zahraničních věcí i vnitra. Ti všichni se v posledních dnech zabývají problémem, zda musí velvyslanci starší 70ti let do konce roku odejít z misí. Požaduje to nově služební zákon, který mimo jiné stanovuje i horní věkovou hranici pro úředníky. Konec na ambasádě by se ještě letos týkal dvou velvyslankyň – bývalé první dámy Livie Kalusové a Evy Filipi. Udržet obě ženy v misích se snaží především Pražský hrad. Šéf jeho zahraničního odboru Hynek Kmoníček možná našel řešení: velvyslankyně by jednoduše nepožádaly o přijetí do služebního poměru.

Pokud by se na ně vztahoval příslušný paragraf, který něco takového umožňuje, dostaly by výjimku a skončit by mohly až k 30. červnu 2017.

Kmoníček o tom, že by obě velvyslankyně mohly ve svých úřadech zůstat, promluvil poprvé koncem února v pořadu Hyde Park České televize. Tehdy nechtěl prozradit víc, než že pravděpodobně našel způsob, jak ambasadorky na misích udržet. Bylo třeba se ještě poradit s právníky. Nyní už byl Kmoníček sdílnější.

„Zdá se, že všichni směřujeme stejným směrem. Ve služebním zákonu je paragraf, který říká, že kdo nebude součástí státní správy, musel by odejít až k 30. červnu 2017. To by oběma dámám umožnilo pokračovat v jejich misích a ukončit je později než na konci letošního roku,“ vysvětlil Kmoníček deníku ECHO24.cz, kde může být ona hledaná mezera v zákoně.

Paragraf 190, odstavec 4 zákona o státní službě
Nepožádá-li dosavadní zaměstnanec uvedený v odstavci 1 o přijetí do služebního poměru, zaniká jeho pracovní poměr na dobu neurčitou uplynutím 30. června 2017; to nevylučuje skončení pracovního poměru před tímto dnem podle pracovněprávních předpisů. Do doby zániku nebo skončení pracovního poměru smí na služebním místě vykonávat činnosti podle § 5.

O sporném paragrafu rozhodnou právníci

Hrad je připraven podílet se s ministerstvem zahraničí na takovém postupu, který zajistí zachování misí v současném personálním obsazení. Jenže resort zatím netuší, jak novinku, která by stála místo velvyslankyně na Slovensku a v Sýrii, obejít. A zda je to vůbec možné.

Příslušný paragraf by totiž šel na velvyslance uplatnit pouze tehdy, pokud by bylo právně možné zařadit je mezi takzvané ostatní zaměstnance. Ministerstvo ale zatím velvyslance řadí k vedoucím zaměstnancům. A na ty se bude služební zákon vztahovat bez výjimek.

„My stále ještě čekáme na stanovisko ministerstva vnitra, které pro nás bude zásadní. Takže výklad zatím nemáme. Zdá se mi, že čím více se do služebního zákona noříme, tím více je otazníků,“ připouští náměstek ministra zahraničí pro provozní a konzulární záležitosti Lukáš Kaucký (ČSSD).

„Zatím nicméně vycházíme z toho, že vedoucí zastupitelského úřadu je státní zaměstnanec. Ovšem velvyslanec zároveň zastupuje hlavu státu a prezident je také jediný, kdo ho může odvolat. Takže výklad může být různý a je otázkou, čeho se držet. Stanovisko ministerstva vnitra bude rozhodující,“ dodává náměstek.

Kaucký ve svém vyjádření narazil na potenciální střet ministerstva a Hradu. Zatím totiž vůbec není jasné, co by se dělo, pokud by velvyslanec musel skončit (podle služebního zákona), ale prezident by ho odmítl odvolat (podle Ústavy ČR).

S informací, že se kvůli služebnímu zákonu zřejmě budou muset s misemi do konce roku rozloučit Livia Klausová a Eva Filipi, přišel deník ECHO24.cz v únoru. 

Více čtěte: Klausová má skončit v Bratislavě. Kvůli věku a služebnímu zákonu

Přítomnost Filipi v Sýrii je pro Česko klíčová. České velvyslanectví v Damašku funguje jako takzvané „protective power“ a zastupuje Spojené státy. A podle zdrojů z diplomacie za naším úspěšným působením v regionu stojí právě Filipi – mluví anglicky i arabsky, má zkušenosti a dlouhodobě budované kontakty, je všeobecně respektovaná. Nahradit ji bude velmi těžké kdykoliv, natož v řádu několika málo měsíců.

Sdílet:

Hlavní zprávy