Protiimigrační Švédští demokraté podle průzkumů posilují. Levice oslabuje

Protiimigrační Švédští demokraté podle průzkumů posilují. Levice oslabujeAKTUALIZOVÁNO
Švédská vlajka Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Předvolební průzkum

tk Echo24

Nejsilnější švédskou politickou stranou se stala protiimigrační Sverigedemokraterna, Švédští demokraté. Preference vládních levicových stran, které umožnily masovou migraci do země, prudce padají. Podle průzkumu YouGov by nyní Švédští demokraté zvítězili s 23,9 % hlasů, což je téměř dvojnásobek toho, co strana dostala ve volbách v roce 2014. Švédsko během uprchlické krize již přijalo desítky tisíc imigrantů ze Sýrie, Somálska či Jemenu. O průzkumu informuje deník Independent.

Druhý průzkum, který zpracoval Novus pro švédskou státní televizi, ovšem ukazuje pro Švédské demokraty jiná, o něco slabší čísla. Přesto se v žebříčku oblíbenosti objevili ve výsledcích průzkumu na druhém místě s 19,2 % podporovatelů, informuje agentura Reuters. Nejsilnější stranou jsou podle Novus stále Sociální demokraté.

Průzkum na YouGov tvrdí, že tradiční Sociální demokraté si v současném průzkumu značně pohoršili, když z 31 %, které získali během minulých voleb, propadli na 22 %. Umírněná strana s 23,3 % hlasů během minulých voleb si pohoršila o téměř 8 procentních bodů na 15,4 %. Současná vládní Strana zelených klesla z volebního výsledku 6,9 % na 3,5 % a do parlamentu by se nyní nedostala. Povinná kvóta jsou totiž 4 % hlasů.

Ve Švédsku vládne koalice Sociálních demokratů se 113 křesly a Strany zelených, která má 25 křesel. Nejsilnější opoziční Umírněná strana má 84 křesel. V současnosti mají Švédští demokraté v jednokomorovém švédském parlamentu, který má 349 členů, 49 svých zástupců. Strana patří do opozice, ovšem to by se příštích volbách mohlo změnit.

Švédští demokraté na svých webových stránkách strana píšou, že multikulturalismus „vede k fragmentaci a segregaci tam, kde se střety kultur odehrávají.“ Strana chce dále značně omezit imigraci rodin a věří, že masová imigrace ze vzdálených zemí bude mít na Švédsko negativní dopady, jak ekonomické, tak sociální. A to si začínají uvědomovat i švédští voliči.

Švédské „problémy“ s imigranty byly nedávným tématem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten na jednom ze svých mítinků upozorňoval na „problémy“ Švédů s imigranty a hovořil o tom, co se „včera stalo ve Švédsku“. Švédská média o žádné ale události neinformovala.

Čtěte také: Švédsko vyhostí pět Afghánců za znásilnění chlapce

Související články