Přešlap Microsoftu? Aktualizace Windows 10 „maže“ uživatelům disky

Nepovedená aktualizace?

Přešlap Microsoftu? Aktualizace Windows 10 „maže“ uživatelům diskyNOVÉ 1
Tech

vt Echo24

Microsoft svou nejnovější aktualizací pro populární operační systém Windows 10 nepříjemně překvapil řadu uživatelů. Na populárním internetovém fórů Reddit se množí tvrzení, že jim tzv. Anniversary Update smazal data na sekundárním disku.

„Po aktualizaci jsem si chtěl uložit pár filmů na můj druhý datový disk. A bum – počítač ho jednoduše neviděl. Nemohl jsem se dostat ke svým rodinným fotkám, seriálům ani pracovním dokumentům,“ stěžuje si jeden z uživatelů na Redditu. S podobným příběhem přispěchaly už desítky lidí po celém světě.

Na vině je nedávno vydaný tzv. Anniversary Update pro operační systém Windows 10. Data jako taková ovšem nejsou ztracená, počítač „jen“ po aktualizaci evidoval nesystémové diskové jednotky jako zcela nové a nezformátované. Ty se tvářily, že v sobě neobsahují žádné čitelné soubory.

Mnohým stačilo přes Správce zařízení disky znovu připojit, případně využít programy třetích stran, které jednotlivá uložiště znovu aktivovaly. Dalším funkčním řešením byl pro některé návrat systému Windows 10 na předchozí verzi před „zhoubnou“ aktualizací. V obou případech zůstala data zcela nedotčená.

Řada uživatelů ovšem zpanikařila a v domnění, že se jim definitivně porouchal systém, zformátovala své disky a přišla tím o veškerý uložený obsah. Někteří chtěli pevné disky zase reklamovat.

Technici na fóru každopádně radí před každou aktualizací zálohovat veškerá osobní data, ideálně na externí disk či na nějaké cloudové uložiště. Zároveň uklidňují, že jde o minoritní problém, většina uživatelů se se „smazanými“ disky po nejnovější aktualizaci nesetkala.

Ve výčtu nejčastějších problémů při instalaci aktualizace se technická podpora Microsoftu o smazaných datech na discích vůbec nezmiňuje a do této chvíle IT firma zatím nepřišla ani s prohlášením, ani oficiálním řešením.

Čtěte také: Platit za Windows měsíčně? Budoucnost s paušálními platbami se blíží