Sucho nekončí: Orlík by se měl začít plnit až v zimě

Sucho nekončí: Orlík by se měl začít plnit až v ziměNOVÉ
Domov

Nízká hladina Orlické přehrady

Echo24

Vodohospodáři po měsících přestali vypouštět Orlickou přehradu a nádrž se znovu začíná naplňovat. „Děje se tak ale pouze díky vodě vypouštěné v tomto období z rybníků, stále totiž nelze hovořit o konci sucha,“ řekl dnes ČTK generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Meteorologové podle něj navíc nepředpokládají výraznější srážky, nádrž by se tak mohla začít normálně plnit až v zimě.

V současnosti je hladina vody v nádrži přibližně ve výši 340 metrů nad metrem, což je proti normálnímu stavu v tomto období o 8,5 metru níže. Podle ředitele Kubaly je letošní sucho srovnatelné s rokem 2003, kdy se přehrada začala naplňovat až v prosinci. Nyní je však hladina vody v nádrži ještě o metr níže.

Podle mluvčího povodí Huga Roldána byla hladina Orlické přehrady od jejího postavení v 60. letech takto nízko pouze sedmkrát. „Ovšem v těch případech vždy šlo o snížení hladiny před předpokládanými vyššími přítoky do nádrže vlivem tání sněhové pokrývky,“ upozornil mluvčí.

„To, že se Orlík v dané chvíli naplňuje, má víc příčin, jedna z nich je, že v dané chvíli je přítok o dva kubíky větší než odtok, což je poměrně zanedbatelné,“ vysvětlil Kubala. „Ve chvíli, kdy bude dosaženo zimní kóty, tak zase nastane větší vypouštění z Orlické nádrže,“ dodal.

V tuzemsku však stále klesají i podzemní vody. Podle aktuální zprávy Českého hydrometeorologického ústavu bylo silné nebo mimořádné sucho zjištěno u více než poloviny testovacích vrtů, téměř ve všech povodích v ČR. Mimořádně málo podzemní vody je v povodí střední Vltavy, Orlice a Opavy.

Letošní sucho zasáhlo i zemědělce. Špatně se dařilo ovoci a zelenině, dále pak bramborám, chmelu, cukrové řepě, kukuřici či pícninám. Počasí naopak přálo obilninám.

 

Související články