Evropa podala ruku diktátorovi
V rámci mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě jsem mohl pozorovat běloruské volby, které měly k demokratickým daleko. Proto se obávám, že jejich vítěz Lukašenko zůstane i nadále vazalem Ruska. Lukašenko se sice staví proti snaze Ruské federace mít v Bělorusku svoji vlastní leteckou základnu a nabídl místo pro uzavření Minských dohod. To ale jen proto, aby EU viděla, že se snaží něco změnit.
Musíme si uvědomit, že nemůže bez souhlasu Moskvy udělat nic, i kdyby sám chtěl. Je závislý na půjčkách a na dodávkách zemního plynu z Ruska. Ve vztahu s Evropou mu šlo o jediné – aby byly zrušeny sankce, které zabraňují přístupu ke zmrazeným účtům. Všechno ostatní je pro něj, bohužel, jen hra směrem dovnitř Běloruska a Evropy.
V rámci zlepšování vztahů s Běloruskem Evropská unie částečně stáhla sankce proti běloruskému režimu. Zřejmě to má být zkouška. Bude se Lukašenko snažit situaci ve své zemi změnit? Já myslím, že ne. Je to unáhlený a špatný krok, který podkopává běloruskou opozici. Hlavním argumentem pro stažení sankcí bylo právě propuštění politických vězňů. Tlak na občanskou společnost, média a politické strany ale v zemi zůstává nezměněn. Ostatně i situaci kolem vězněných zástupců opozice Lukašenko nejprve konzultoval s premiérem Ruska Medvěděvem.
Je naivní myslet si, že Lukašenko vlídnou tvář Evropy ocení a že začne represivní režim měnit. Pro změnu či pro cestu směrem k Evropě není v Bělorusku pod Lukašenkem prostor.