Finance chtějí omluvu za text o Babišovi. Zde je odpověď
ODPOVĚĎ
V pondělí jsme v textu „Vyšetřování ČNB. Babiš se vymlouvá na beztrestnost poslance“ popsali odpověď ministra financí na vyšetřování České národní banky“. Ta prověřuje výroky Andreje Babiše o záměrech vyplatit sto procent zisku elektrárenské společnosti ČEZ na dividendě. Tato informace velmi výrazně pohnula cenou akcií. Andrej Babiš považuje zmíněný text za poškození své pověsti a požaduje po deníku ECHO24.cz omluvu.
Čtěte také: Vyšetřování ČNB. Babiš se vymlouvá na beztrestnost poslance
V následujícím textu přinášíme reakci na výhrady ministra financí. Autorka textu požádala tiskového mluvčího ministra financí Marka Zemana o uveřejnění přesného znění odpovědi ministerstva financí na žádost České národní banky. Pan Zeman se obrátil na právní odbor ministerstva, který odpověď připravoval a odmítl ji zveřejnit. Omezil se pouze na v textu přesně citovanou odpověď. „Poskytnutím těchto informací jiné osobě bychom mohli zasáhnout do zákonných práv ČNB.“
Ze všech okolností zcela jednoznačně vyplývá, že ministr financí Andrej Babiš poskytl 19. března 2014 Hospodářským novinám informaci, kterou mohl široký okruh lidí po tři dny zneužít k insider tradingu. Přesné datum schůzky s ministrem financí potvrdila autorka textu v HN Zuzana Kubátová, která je v textu citována.
Zde je žádost ministerstva financí o stažení textu a omluvu (tučně je komentář ECHO24.cz):
MINISTERSTVO FINANCÍ
Ředitel sekce 02 - Právní
JUDr. Robert Pelikán, Ph.D.
Letenská 15
118 10 Praha 1
Telefon: 257 041 111 Fax: 257 042 788
ID datové schránky: xzeaauv
E-mail: podatelna@mfcr.cz
V Praze dne 6. 5. 2014
Vážený pane,
obracím se na Vás v souvislosti s článkem „Vyšetřování ČNB. Babiš se vymlouvá na beztrestnost poslance“, který Vaše společnost Echo Media a.s. dne 5. 5. t.r. uveřejnila na portálu „echo24.cz“.
Článek obsahuje řadu nepravdivých, popřípadě zavádějících informací, způsobilých dotknout se cti a dobré pověsti ministra Babiše. Jde například o následující tvrzení:
- „Vyšetřování ČNB. Babiš se vymlouvá na beztrestnost poslance“ (tj. samotný titulek): Tvrzení je nepravdivé. Pan ministr Babiš nikdy nic takového neuvedl a neměl k tomu ostatně žádný důvod.
ECHO24.cz: Není to citovaný výrok, ale interpretace a dovození souvislostí. Nikde není napsáno, že něco takového Andrej Babiš řekl.
- „Ministr financí se hájí mimo jiné tím, že výroky, jimiž akciemi pohnul, pronášel v poslanecké sněmovně, kde je jednání poslance beztrestné.“: Tvrzení je nepravdivé a zároveň zavádějící. Vůči ministrovi financí nebylo vzneseno žádné podezření či obvinění, jak výrok implikuje (a v tom je zavádějící), tudíž se pan ministr neměl proti čemu hájit. Nic o beztrestnosti jednání poslance tedy také samozřejmě nikde neuváděl.
ECHO24.cz: Tvrzení není nepravdivé ani zavádějící. V odpovědi ČNB ministerstvo financí píše, že ministr poskytl informace v Poslanecké sněmovně.
- „Banka vyzvala ministra financí, aby své chování vysvětlil.“ Tvrzení je nepravdivé. ČNB nevyzvala ministra financí, aby chování vysvětlil, toliko se dotázala, kdy, kde a komu byla informace sdělena. Na to se jí dostalo neprodlené odpovědi čítající přesně tři věty. K žádné další komunikaci s ČNB pak již nedošlo.
ECHO24.cz: Česká národní banka dopisem vyzvala ministra financí, aby poskytl informace, s kým o svých záměrech s ČEZ mluvil. Nikde netvrdíme, že proběhla nějaká další komunikace mezi ministerstvem a ČNB.
- „Insider trading, tedy manipulace s cenou veřejně obchodovaných firem, je …“ Tvrzení je nepravdivé. Insider trading a manipulace s cenou jsou dvě různé věci, přičemž ta druhá – manipulace s cenou - je podstatně závažnější (jde vlastně o druh podvodu).
ECHO24.cz: Andrej Babiš svým rozhovorem s HN poskytl po tři dny nedefinovanému počtu lidí příležitost k insider tradingu.
Insider trading je anglický výraz pro obchodování cenných papírů veřejně obchodovatelné firmy někým, kdo má o této korporaci neveřejné informace (například doposud nezveřejněnou hospodářskou bilanci, investiční záměry, informace o akvizicích či fúzích s jinými firmami, dividendách atp.).
Insider trading je implicitně definován a chápán jako případ, kdy s cennými papíry korporace obchodují lidé znalí informací o ní ve větší míře než veřejně známé. Přesně k tomu otevřel Andrej Babiš prostor. Tvrzení tedy není v ničem nepravdivé ani zavádějící.
- „Paragraf 250 „Manipulace s kursem investičních nástrojů“ počítá s tresty až do 10 let vezení, pro ty kdo „rozšíří nepravdivé nebo hrubě zkreslené informace významně ovlivňující cenu nebo kurs investičních nástrojů.“ Tvrzení je zavádějící. Jak řečeno výše, tato skutková podstata se vůbec netýká insider tradingu, ale kurzové manipulace, o níž v tomto případě vůbec není řeč. Pro úplnost dodáváme, že pan ministr se svým chováním nemohl dopustit ani trestného činu zneužití informace v obchodním styku dle § 255 TZ, neboť sám informaci neužil, jakož ani žádného jiného trestného činu. Tím, že článek daný trestný čin včetně (nejvyšší) sazby uvádí, vyvolává nepravdivý dojem, že chování ministra Babiše (o němž jinak pojednává) může být závažným trestným činem.
ECHO24.cz: Tvrzení není zavádějící. Viz odpověď výše. Manipulace s kursem a insider trading spolu souvisí. Andrej Babiš poskytl informaci, která pohnula cenou, a k insider tradingu ji někdo mohl využít. Vůbec není známo, s kým dalším kromě HN o svých plánech s ČEZ mluvil, a kdo je mohl využít. O zneužití informací v obchodním styku se v textu vůbec nepíše.
- „Ministerstvo financí poslalo České národní bance rozsáhlou odpověď“ Tvrzení je nepravdivé. Ministerstvo financí poslalo odpověď zvící tří vět, tedy vskutku ne „rozsáhlou“ odpověď. „Podle informací deníku ECHO24.cz z ministerstva financí se Babiš v dopise hájí“ Tvrzení je nepravdivé. Ministr Babiš se v dopise nehájí, neboť nemá proti čemu. Ministr (ve skutečnosti ministerstvo) se v dopise omezuje na nejstručnější možnou odpověď na položené otázky.
ECHO24.cz: Co je rozsáhlé, je věc názoru, nikoliv normativního soudu. Ministerstvo financí popsalo kde, kdy a komu Andrej Babiš odpověď poskytl. V odpovědi se mluví, že se to odehrálo v Poslanecké sněmovně.
- „Bezpečné místo na citlivé schůzky“ (mezititulek) Použitý mezititulek je zavádějící. Mezititulek vyvolává dojem úmyslu ministra Babiše vyhnout se jakýmsi negativním právním důsledkům svého rozhovoru s redaktorkou HN. Nic takového není pravda: ministr Babiš hovořil s redaktorkou v Poslanecké sněmovně, neboť zasedala Poslanecká sněmovna a on se zde tedy v rámci plnění svých povinností nacházel. V rozhovoru neuvedl nic, co by mohlo zakládat jakoukoliv jeho právní odpovědnost.
ECHO24.cz: Mezititulek je čistě autorskou záležitostí.
- „a v pondělí po oficiálním oznámení se vyhoupla na 577 korun. Tento den, se zároveň obchodovalo násobně více akcií než v jiných dnech. Tři obchodní dny, kdy byla Babišova informace neveřejná, otevřely zasvěceným prostor k výdělkům v desítkách milionů korun. Jen v pondělí 24. března, kdy se zpráva o dividendě zveřejnila, se prodalo 1,419 milionu akcií v celkové hodnotě přes 805 milionů korun.“ Tvrzení je zavádějící. Tvrzení směšuje mezi pondělkem, kdy již informace byla veřejná, a předchozími dny. Podstatně tak zveličuje možný rozsah insider tradingu – ve dnech, kdy k němu teoreticky mohlo docházet, objem realizovaných obchodů nijak nevybočil z průměru.
ECHO24.cz: Tvrzení není zavádějící ani nepravdivé. Jak je uvedeno výše Andrej Babiš poskytl svými výroky o dividendách ČEZ na tři dny prostor neznámému počtu lidí, aby si pořídili akcie za 529 či 541 korun a prodali je v pondělí po uveřejnění informace za 577 korun. Údaj o objemu ukazuje, kolik lidí v pondělí po zveřejnění obchodovalo.
- „Manipulace s Novou: Manipulace s akciemi ČEZ není jedinou. Minulý týden přinesla Babišova MF DNES zprávu…“ Tvrzení je nepravdivé a zavádějící. Tvrzení je zavádějící v tom, že směšuje výroky ministra Babiše s aktivitami deníku MF DNES, čímž implikuje, že ministr Babiš rozhoduje o tom, co bude a co nebude uveřejněno v tomto deníku. Opak je pravdou. Tvrzení je pak nepravdivé v tom, že označuje dění kolem akcií ČEZ za „manipulaci s akciemi“, ačkoliv o nic takového nejde, jak vysvětleno výše (manipulací s akciemi je šíření nepravdivých informací).
ECHO24.cz: Tvrzení není zavádějící ani nepravdivé. Agrofert, jehož majitelem je Andrej Babiš, vlastní společnost Mafra, vydávající deník MF DNES. Majitel je zodpovědný za své firmy a za to, co se v nich odehrává.
Vzhledem k rozsahu nepravdivosti a zásahu do dobré pověsti pana ministra a tím i Ministerstva financí ČR mi nezbývá, než požadovat:
1. Okamžité stažení uvedeného článku
2. Okamžité uveřejnění omluvy na stejné adrese, na které byl článek původně uveřejněn, v tomto znění: „Na tomto místě byl původně uveřejněn článek ‚Vyšetřování ČNB. Babiš se vymlouvá na beztrestnost poslance‘. Článek byl nepravdivý. Panu ministrovi Babišovi a Ministerstvu financí ČR se tímto omlouváme.“
3. Okamžité uveřejnění omluvy na hlavní stránce portálu alespoň po dobu tří dnů, kde bude na stejném místě a se stejnou grafickou úpravou, s jakou je zde nyní odkazováno na zmiňovaný článek, uvedeno „Omluva ministrovi Babišovi“, přičemž titulek bude odkazovat na stránku s omluvou uvedenou výše v bodě 2.
Tento dopis považujte za předžalobní výzvu. Nebude-li bezodkladně vyhověno naší žádosti, budeme nuceni domáhat se našich práv soudní cestou.
ECHO24.cz: V textu nejsou žádná nepravdivá tvrzení. Navíc v této chvíli není šetření ČNB uzavřené a nikdo tedy přesně neví, co konkrétně se v případě akcií ČEZ odehrálo. Není známé, zda a kdo se insider tradingu díky výrokům ministra financí dopustil.
Sám ministr financí si navíc uvědomuje, že v případě výroku o dividendách pochybil, což dokazuje jeho pondělí rozhovor pro časopis Týden. Z něj citujeme:
„Takže chcete tahat peníze ze státních firem, jako jste hovořil o vytažení sto procent dividend ČEZ?
O ČEZ jsem teoreticky mluvil jen jako o potenciálním zdroji. Řekl jsem, že vidím ve stoprocentní dividendě potenciální zdroj peněz a že to eventuálně musí schválit koalice, pokud to navrhnu. Ale všichni to vzali tak, že chci stoprocentní dividendu. Na to konto Česká národní banka začala vyšetřovat, jestli někdo v mezičase, kdy jsem to řekl, nedělal insider trading, protože to mohlo ovlivnit kurs. Jsem tedy poučen a k ČEZ se už vůbec vyjadřovat nebudu.
* Řeknete mi alespoň, zda chcete dělat nějaké změny v představenstvu ČEZ? Například vyměnit jeho šéfa Daniela Beneše?
Nechci a nebudu se vyjadřovat k ČEZ.