1

Kondolence, summit, proklamace a tak stále do kola...

Témata: , , , ,

Pamatujete jak více než milion lidí v čele s politiky mnoha zemí, včetně premiéra Sobotky, pochodovalo 11. ledna 2015 po teroristických útocích na redakci Charlie Hebdo a židovský obchod Paříži? A pamatujete, co tehdy politici slibovali? Za všechny připomínám slova francouzského prezidenta Françoise Hollanda: „Naše celá země se pozvedne k něčemu lepšímu.“ Nestalo se, terorismus dál sužuje Evropu a vrcholní politici dál pronášejí prázdné řeči.

Místo „lepších zítřků“ přišly další teroristické útoky v Paříži, Kodani, v Nice, Bruselu, Londýně, Berlíně, Stockholmu i na jiných místech. A politici, kteří jsou u moci, pořád opakují: Teroristy porazíme. Zůstaneme silní a jednotní. Vyřešíme to. Nenecháme si vzít naši svobody a způsob života. Uděláme to i ono. Jenže situace se zhoršuje, v podstatě se nestalo vůbec nic, chlácholení veřejnosti je marné. Důvod? Říkat by se mělo něco zcela jiného.

Mimochodem. Po atentátu na redakci Charlie Hebdo se sešlo v Paříži také 11 ministrů vnitra a kromě jiného slíbili kvůli boji s terorismem „lepší ochranu vnějších hranic Evropské unie“. Stal se přesný opak. Hranice byly děravé jako řešeto, za pár měsíců se přes ně převalil milion uprchlíků a někteří z nich se pak podíleli na teroristických útocích. To je naprosto fatální selhání, o kterém nelze pochybovat.

Bojovat v asymetrické válce proti jednotlivcům a malým skupinám, což je případ současného islámského terorismu v Evropě, není jednoduché, mohli bychom si u toho říci alespoň pravdu, protože pojmenování problémů by mohlo vést k postupné a nesnadné nápravě.

Politici u moci by měli změnit rétoriku a říkat minimálně 5 těchto věcí:

1. Je nutné velmi rychle zcela změnit migrační politiku Evropské unie tak, aby radikálové nemohli dál přicházet na kontinent, azylové řízení musí být daleko přísnější a výběrovější. V překladu: Migrace se musí výrazně omezit.

2. Musíme proto také daleko více kontrolovat a chránit vnější i vnitřní hranice EU.

3. Zradikalizovaní lidé, kteří nemají občanství EU, musí být deportováni do svých domovských zemí. Musí skončit státní podpora a sponzoring přes humanitární organizace, které v EU dostávají radikální a extrémistické organizace, jež se maskují za náboženská uskupení, školy, jazykové kurzy, nadace a společenská centra.

4. Islám jako ideologie není kompatibilní se západním pojímáním svobod a demokracie.

5. Spolupráce se státními sponzory teroristických skupin, kterými jsou například Saúdská Arábie, Katar, Pákistán či Írán, musí být omezena.

To jsou alespoň základní věci. Jenže místo toho uslyšíme, že budeme „jednotní a silní“. Tak silní, že po Londýně a Stockholmu přijdou další útoky. A verbální kolovrátek některých politiků se nanovo spustí.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.