Tučňák každý rok plave 8000 km, aby viděl svého zachránce

NEUVĚŘITELNÝ PŘÍBĚH

Tučňák každý rok plave 8000 km, aby viděl svého zachránce
Joao Pereira de Souza s tučňákem, kterého zachránil. Foto: Reprofoto: Youtube.com, Wall Street Journal
1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Joao Pereira de Souza je 71letý Brazilec, který před pěti lety zachránil tučňáka, jenž byl na pokraji zahynutí, když jej zasáhla ropná skvrna v moři a on uvízl na pobřežních skalách. Joao si vzal slabého a bezmocného tučňáka patagonského do své péče a poté, co se malý tučňák plně zotavil, svého zachránce sám opustil. Jaké překvapení bylo pro Brazilce, když se po několika měsících opět vrátil na jeho pláž. Od té doby se za ním vrací každý rok, přičemž překonává vzdálenost zřejmě kolem 8000 kilometrů.

Joao Pereira de Souza se před důchodovým věkem živil zednictvím, nyní si přivydělává rybářstvím, píše britský deník Metro. V roce 2011 zasáhla moře v okolí jižního brazilského pobřeží katastrofa v podobě ropné skvrny. On si všiml malého tučňáka celého od ropy ležícího na skalách u pobřeží. Tučňák se nemohl hýbat a byl vysílený.

Joao tučňáka vzal k sobě, umyl jej a vyčistil mu peří od ropy. Poté ho pravidelně krmil rybami, aby znovu nabyl na síle. Dal mu jméno Dindim.

Poté, co se Joaovi zdálo, že se tučňák patagonský, který se vyskytuje v jižních oblastech Jižní Ameriky, zotavil, pokusil se jej vypustit zpět do moře. Jenže pták neodplaval a zůstal se svým zachráncem. Dindim u něj pobýval ještě dalších 11 měsíců. Poté jednoho dne sám zmizel.

Jenže po pár měsících se Dindim vrátil na pláž malého ostrova poblíž Ria de Janeira, kde brazilský rybář bydlí. Na tomto místě se tučňáci běžně nevyskytují, protože žijí v chladnějších oblastech, a tak si jej Joao brzy všiml a zjistil, že je to jeho starý kamarád. Dindim následoval svého zachránce domů a několik měsíců se u něj zdržel, než znovu odplaval.

Takto se to opakuje každý rok. Odborníci předpokládají, že Dindim tráví zbytek času u pobřeží Argentiny, asi 5000 mil (přes 8000 kilometrů) jižněji od Ria de Janeira. Tučňák tak ročně překonává obrovskou vzdálenost, aby se viděl se svým zachráncem.

Ten ho za to prý miluje jako svého syna. Tučňák mu prý v tomto ohledu nezůstává nic dlužen. „Nikdo jiný se ho nemůže dotknout,“ říká Joao Pereira de Souza pro Globo TV. „Když se o to někdo pokusí, klovne ho. Mně si ale lehá na klín, nechá se umýt, nakrmit sardinkami i zvednout.“

Dindim prý připlouvá vždy v červnu a odplouvá zase v únoru. „Každý rok je stále více laskavý, zdá se, že je pořád šťastnější, že mě vidí,“ líčí Joao.

„Když ho vidí, vrtí ocasem jako pes a radostí zatroubí,“ říká biolog Krajewski, který rybáře pro Globo TV zpovídal.

Čtěte také: Falklandy si utahují z Argentiny. Nerozezná jaderné střely od tučňáků

Čtěte také: V roce 2050 bude v oceánech víc odpadu než ryb

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články