ANO boří dohody. Vrací do hry Hrdličkovu partu

Kdo povládne v Praze 10

ANO boří dohody. Vrací do hry Hrdličkovu partuNOVÉ 3
Domov

Filip Nachtmann

Místo podpisu koaliční smlouvy hádky a konec dohod. Hnutí ANO nestačí tři místa v radě a post starostky, ruší proto jednání s TOP 09 a koalicí Vlasta. Před čtvrtečním ustavujícím zastupitelstvem tak není vůbec jasné, kdo desáté městské části povládne. Podle zdrojů deníku ECHO24.cz už ale vzniká dohoda nová. Nebo spíše staronová. Ta by dostala do rady třeba bývalého starostu Bohumila Zoufalíka. A vliv na vedení Prahy 10 by si tak udržel kmotr Tomáš Hrdlička.

Vše už bylo dohodnuto. Po měsíci vyjednávání se v úterý měla podepsat koaliční smlouva i v poslední velké městské části. Praze 10 by v příštích čtyřech letech vládly hnutí ANO, TOP 09 a koalice Vlasta. Pouhých pár hodin před podpisem ale shodilo dohodu ze stolu ANO, respektive šéfka jeho pražské buňky Radmila Kleslová.

Ta sice měla být už na čtvrtečním zastupitelstvu zvolena starostkou Prahy 10, to ale zastupitelům za ANO nestačí.

„Dnes v půl 10 jsme to měli podepisovat. Připravovali jsme to měsíc, za koaliční smlouvou jsou desítky hodin práce. Dohodli jsme se na složení rady, kde by každé ze tří uskupení mělo tři zástupce a ANO navíc pozici starostky. Paní Kleslová ale včera řekla, že jí to neodsouhlasil zastupitelský klub a že se dohoda ruší,“ řekla deníku ECHO24.cz předsedkyně koalice Vlasta Renata Chmelová. A stejně mluví i zástupci TOP 09. „Vyjednávání skutečně selhalo. Včera nám ANO oznámilo, že do této koalice nejde,“ doplnil Radek Lojda z TOP 09.

Staronová koalice

Sama Kleslová ale jejich interpretaci odmítá. Připouští sice, že ANO požaduje v radě větší zastoupení, jednat o původní koalici ale prý nadále chtěla.

„My jsme žádný konec neoznámili. To není pravda. Já to vidím tak, že naopak odstoupili oni a my to teď musíme řešit,“ reagovala Kleslová. Jisté je, že trojkoalice, která by měla mezi 40 zastupiteli většinu 25 hlasů, nevznikne.

„Asi to tak dopadne. Ale tipuji, že si budeme muset počkat do čtvrtka. Je to tady na desítce taková tradice, dozvědět se novou koalici až v průběhu ustavujícího zastupitelstva,“ odhaduje šéfka koalice Vlasta.

Jenže zatímco TOP 09 a koalice Vlasta budou se svými celkem 16 mandáty s největší pravděpodobností v opozici, ANO se v novém vedení městské části udrží. Podle zdrojů deníku ECHO24.cz už totiž vznikla jiná dohoda nad složením rady. V té by měli usednout kromě ANO ještě sociální demokraté (od nichž Kleslová do ANO přišla), zelení, ODS a Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku končícího starosty Zoufalíka. Slepenec pěti stran, který v podstatě kopíruje končící vedení městské části, by měl v zastupitelstvu těsnou většinu 22 hlasů.

„Asi to tak dopadne. Ale tipuji, že si budeme muset počkat do čtvrtka. Je to tady na desítce taková tradice, dozvědět se novou koalici až v průběhu ustavujícího zastupitelstva,“ odhaduje Chmelová.

Kleslová: Skvělá pozice pro ANO

Pokud opravdu vznikne koalice s ODS a Hnutím pro lepší Desítku, nezmizí z radnice ani vliv kmotra a bývalého člena ODS Tomáše Hrdličky. Ten bývá spojován s bývalým starostou Milanem Richterem (ODS) i Bohumilem Zoufalíkem, který z ODS odešel. Oba zasednou v novém zastupitelstvu.

A s oběma bude Kleslová jednat o nové koalici. Z jejích výroků je ale zřejmé, že problém má pouze s jedním z nich. Hrdlička je totiž podle ní mnohem více spojený s Richterem než se Zoufalíkem. Dá se tak předpokládat, že v nové koalici by Richter musel ustoupit do pozadí. Místo v radě by například mohl zasednout na pozici šéfa některého z výborů.

A co může změna partnerů hnutí ANO přinést? Podle zdrojů deníku s největší pravděpodobností většinu v radě. A místo starosty samozřejmě zůstane Kleslové. Koneckonců jak přiznala, s něčím takovým by byla spokojena. „To bych považovala za skvělou pozici pro ANO,“ odpověděla s úsměvem.