Ztohoven předali soudkyni kus prezidentské standarty. Jednání odložila
Rozstříhaná prezidentská standarta
Člen skupiny Ztohoven Matěj Hájek, který se společně s Davidem Honsem a Filipem Crhákem podílel na loňském vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem, uvedl, že škody, které při akci vznikly, bere jako nutné náklady k provedení akce. Nesouhlasí však s výší, která podle spisu činí skoro 100 000 korun. Během jeho výpovědi předali obžalovaní soudkyni Šárce Šantorové kus ukradené prezidentské standarty. Ta odročila jednání se členy skupiny Ztohoven na 24. srpna kvůli výslechu dalších svědků.
Chtějí především vyslechnout policisty, kteří po akci skupiny ohledávali střechu Pražského hradu. „Jsou to ti svědci, z jejichž výpovědí má vyplývat rozsah poškození střechy,“ řekl novinářům advokát obžalovaných Michal Pokorný. Tvrdí, že většina škod na střeše, která byla po akci Ztohoven opravovaná, skupina nezpůsobila.
V pondělí spolek oznámil, že ukradenou prezidentskou standartu v hodnotě 33 000 korun rozstříhal na 1152 kousků. Performeři je pak rozdávali náhodně vybraným lidem ve všech krajích. Původně skupina tvrdila, že standarta uletěla. Státní zástupkyně potvrdila, že se rozstříhání standarty řešit nebude, jelikož se nejedná o trestní čin, nýbrž přestupek.
Podle obžalovaného člena skupiny Ztohoven Davida Honse měli umělci na střeše Pražského hradu nazuté speciální boty, aby minimalizovali možné poškození střechy. Řekl také, že některá místa, která podle spisu umělci poškodili, byla ve špatném stavu ještě předtím, než se akce s trenýrkami uskutečnila.
Soudkyně, která projednává „červené trenky“, odročila kvůli výslechu svědků jednání na konec srpna #Ztohoven pic.twitter.com/yGhvnUrC5q
— Veronika Hlaváčová (@veronikahlavac) June 29, 2016
„Pokud to šlo, snažili jsme se (na střeše) v této krajní situaci chovat citlivě,“ řekl dnes Hons u Obvodního soudu pro Prahu 1, který se případem zabývá. Míra poškození, která je uvedena ve spise, mu však stejně jako Hájkovi přijde nepřiměřená.
Hons také řekl, že byl celý život veden k úctě ke státním symbolům, což mu nyní přijde úsměvné. „Když jsem se standarty dotknul, tak jsem měl pocit, že se k ní mám chovat slušně, což ve mně vyvolalo pocit trapnosti. Její rozstříhání mě této trapnosti zbavilo,“ řekl. Poukazoval tím na pondělní akci skupiny Ztohoven, kdy umělci standartu rozstříhali a její kousky rozdávali lidem.
Všichni tři obžalovaní podali námitku na podjatost soudkyně. Vadí jim, že je jmenována prezidentem, v čemž spatřují střet zájmů. Soudkyně Šárka Šantorová následně rozhodla, že podjatá není. Advokát umělců proti tomu podal stížnost, která však nemá odkladný účinek.
Hons spolu s Matějem Hájkem a Filipem Crhou čelí obžalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci kvůli tomu, že loni na podzim nahradili na střeše Hradu prezidentskou standartu obřími červenými trenkami. Hrozí jim až tři roky vězení.
Obří červené trenýrky vyvěsili členové Ztohoven loni 19. září na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Převlečeni za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Pražského hradu. Po činu zveřejnili prohlášení, ve kterém Zemana kritizovali. Podle nich spodní prádlo představuje „standartu muže, který se nestydí za nic“.