Všichni podezřelí ze silvestrovských útoků jsou cizinci, prohlásil ministr

Silvestrovské násilí

Všichni podezřelí ze silvestrovských útoků jsou cizinci, prohlásil ministrNOVÉ
Silvestrovská noc v Kolíně nad Rýnem Foto: Reprofoto: YouTube.com/NewsBeat Social
1
Svět

Echo24

Německá policie zatím kvůli silvestrovskému incidentu v Kolíně nad Rýnem vyšetřuje devatenáct podezřelých, všichni jsou cizinci. Deset z nich jsou žadatelé o azyl, sedm jich v Německu pobývá nelegálně. Podle serveru Focus Online to v pondělí v zemském sněmu Severního Porýní-Vestfálska řekl ministr vnitra této nejlidnatější spolkové země Ralf Jäger.

Celkem se o silvestrovské noci shromáždilo u kolínského hlavního nádraží na tisíc mužů a z davu se následně vyčleňovaly skupiny, jejichž členové obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali je. „Jak výpovědi svědků, tak i zprávy od kolínské a spolkové policie naznačují, že se trestných činů dopouštěli téměř výhradně lidé přistěhovaleckého původu,“ řekl Jäger.

Policii vyčetl závažné chyby, protože přímo o silvestrovské noci nepožádala o posily a následně o incidentu mlčela. Zdůraznil, že ze strany úřadů nepřišel žádný pokyn k tomu, aby vedení policie zamlčovalo informace o původu pachatelů a o tom, že mezi podezřelými jsou i běženci. „Musíme si uvědomit, že k nám nepřicházejí jen lékaři, inženýři a vědci, ale i zločinci,“ uvedl Jäger.

Spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére v pondělí v Berlíně varoval před tím, aby německá veřejnost paušálně podezřívala ze zločinů všechny běžence. „Je však legitimní mluvit o původu pachatelů, nesmíme tady vytvářet spirálu mlčení. Je to i v zájmu běženců samotných, aby se rozlišovalo, kdo z uprchlíků je zločinec, a kdo ne,“ řekl.

Trestní oznámení kvůli silvestrovskému incidentu v Kolíně nad Rýnem podalo už 516 osob. Celkem 237 jich oznámilo sexuální napadení. Podobné incidenty se v menším rozsahu staly o silvestrovské noci také v Hamburku, ve Stuttgartu a v Düsseldorfu.

Čtěte také: Skupina běženců píše Merkelové. ‚Silvestrovské útoky jsou proti Koránu‘

Německé gangy v Kolíně nad Rýnem napadaly cizince