Turecko zatklo muže podezřelého ze zabití ruského pilota

Turecko zatklo muže podezřelého ze zabití ruského pilotaNOVÉ
Svět

Kauza sestřelení ruské stíhačky

Echo24

Turecké úřady podle místních médií zadržely muže podezřelého ze zabití jednoho z pilotů ruského bombardéru, který u syrsko-turecké hranice loni 24. listopadu sestřelily turecké stíhačky. „Prověříme tuto informaci. Až budeme mít konkrétní údaje, tak je okomentujeme,“ odpověděla ve čtvrtek mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová agentuře TASS, jak se toto zatčení promítne do rusko-tureckých vztahů.

Posádka stroje se katapultovala, avšak zachránit se podařilo jen jednoho ze dvou letců. Druhý byl zabit povstalci. Při záchranné operaci přišel o život i příslušník ruské námořní pěchoty. Incident prudce zhoršil rusko-turecké vztahy, Moskva odpověděla zavedením protitureckých sankcí.

Policie v Izmiru na jihu Turecka podle místních médií nyní zadržela Alparslana Çelika, kterému Moskva připisuje odpovědnost za zabití pilota ruského bombardéru Su-24M v době, kdy se po katapultování snášel na padáku k zemi.

Čtěte také: Turci na hranicích střílí po uprchlících. Zabili jich 16, včetně tří dětí

Zatčení se odehrálo v jedné restauraci a strážci zákona spolu s Çelikem zatkli dalších 13 či 14 mužů. Všichni prý donedávna bojovali v Sýrii. Policisté jim zabavili útočnou pušku Kalašnikov, dvě pistole a množství nábojů. Není dosud jasné, zda se zadržení odehrálo právě v souvislosti se zabitím pilota Peškova, jehož tělo později Turecko předalo ruským úřadům.

Ankara tvrdí, že sestřelený bombardér narušil turecký prostor a že jej opakovaně varovala, než jej sestřelily stíhačky. Moskva to popírá a tvrdí, že letoun byl sestřelen nad Sýrií.

Čtěte také: USA a Rusko prý umožní Asadovi odejít do azylu

Ruský velvyslanec v Turecku Andrej Karlov před časem v tisku uvedl, že Moskva si klade tři podmínky pro normalizaci vztahů s Ankarou: Turecko se omluví za sestřelení ruského letadla, dopadne a potrestá viníky a poskytne Rusku odškodnění. „Byl to Alparslan Çelik, kdo střílel na našeho pilota. Předstoupil před kamery s prohlášením a pak ukázal kus padáku. Mluvil plynně turecky,“ tvrdil Karlov před novináři a dodal, že šéfem „banditů“, kteří zabili ruského pilota, nebyl žádný Syřan, ale turecký občan.

Podle tureckých médií dvaatřicetiletý Çelik v roce 2014 bojoval proti Islámskému státu v Iráku v řadách turkmenské menšiny a počátkem roku 2015 odcestoval do Sýrie, aby se na severozápadě země připojil k tamním turkmenským milicím, bojujícím proti režimu Bašára Asada. Ten je považován za hlavního spojence Moskvy na Blízkém východě.

Související články