Jazykovědec: Babiš mluví jako zahraniční student

Jazykovědec: Babiš mluví jako zahraniční student
Domov

Poslanec Daniel Korte z TOP 09 neuspěl. Při vystoupeních ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se nebude moci spolehnout na pomoc tlumočníka. Korte se kvůli údajné ministrově hatmatilce dokonce obrátil na Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR s žádostí o posudek. Zpracovával ho přímo ředitel ústavu Karel Oliva, podle nějž ale není co řešit: Babiš mluví česky, i když jako člověk, který se to příliš nenaučil.

Odborný posudek k Babišovu vyjadřování přinesl v pátek server Lidovky.cz. Ústav pro jazyk český v něm říká, že ministr financí až na výjimky ovládá a také bezproblémově užívá český jazyk.

„Babiš mluví na úrovni C2, to je nejvyšší klasifikační úroveň pro zahraniční studenty češtiny,“ přiblížil deníku ECHO24.cz výsledky posudku ředitel ústavu Karel Oliva.

Ten se rozboru Babišovy řeči věnoval sám. A jak přiznává, nešlo v tomto případě o těžkou práci – přehrál si jen několik jeho vystoupení, vše bylo jasné. „Andrej Babiš prokazatelně mluví česky. I když jako člověk, který se to příliš nenaučil. Pan poslanec Korte chtěl překladatele, ale z jakého jazyka by měl překládat? Je to nesmysl,“ dodává Oliva s tím, že poslanec TOP 09 přestřelil.

V posudku stojí, že pokud dělá Babiš jazykové chyby, tak zejména v nepřipravených a emotivně vypjatých projevech. I s tím se ale ministr financí snaží něco dělat, dlouhodobě totiž bere hodiny českého jazyka. „Do neděle budu mít ještě tři lekce češtiny, je pravda, že jsem ji trochu zanedbával,“ glosoval naposledy začátkem týdne v Olomouci při setkání s voliči dění z minulého týdne, kdy pro něj Korte žádal tlumočníka.