Jak je to se Sobotkovou inteligencí? Zeman nabízí dvě možnosti

SPOR O KARLA SRPA

Jak je to se Sobotkovou inteligencí? Zeman nabízí dvě možnostiNOVÉ
Prezident ČR Miloš Zeman. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov

vb Echo24

Prezident Miloš Zeman umí využít každou příležitost, aby se otřel o premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Naposledy to dokázal v případě Karla Srpa a jeho nominace do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Zeman tvrdí, že důvody, proč Srpa do komise navrhoval, by měl pochopit průměrně inteligentní člověk. Pokud je Sobotka nechápe, je podle prezidenta buď podprůměrně či nadprůměrně inteligentní.

Proč Sobotka nechápe Zemanovy důvody pro nominaci Srpa? „To lze interpretovat dvojím způsobem. Buď že je nadprůměrně inteligentní, nebo že je podprůměrně inteligentní. A já na laskavém čtenáři ponechávám, kterou z těchto dvou interpretací si vybere,“ uvedl Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Zeman se vyjádřil i ke snímku z roku 2014, na němž je premiér Sobotka zachycen u jednoho stolu právě s Karlem Srpem. Snímek byl pořízen během připomínky slavné snídaně disidentů s francouzským prezidentem Francoisem Mitterrandem z roku 1988.

„Buď je to pokrytectví, nebo je to neznalost. Moje základní námitka zní, že v právním státě má každý politik respektovat rozsudek nezávislého soudu,“ uvedl k tomu Zeman.

Čtěte také: ‚Bezskrupulózní, morálně pokleslý.‘ Jazzová sekce se distancuje od Srpa

Zjevně tak narážel na rozhodnutí Městského soudu v Praze 1, podle nějž byl zakladatel Jazzové sekce Srp v seznamech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. Právě podezření ze spolupráce se Státní bezpečností přitom vedlo Sobotku k tomu, aby Zemanovu nominaci Srpa nespolupodepsal.

Předseda vlády ke svému rozhodnutí uvedl, že „Srp udělal v době totality hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu. Bohužel ale udělal také špatné věci. Podle veřejně dostupných informací dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti“. Tuto skutečnost sdělili také například písničkář Jaroslav Hutka, Miroslav Vodrážka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů nebo bývalí aktivisté a členové výboru Jazzové sekce.

Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se za komunistické éry podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Byl kvůli tomu i vězněn. Objevil se však také v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti. Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. Zeman v roce 2013 ocenil Srpa, který jej podpořil v prezidentské kampani, medailí Za zásluhy, připomíná ČTK.

Čtěte také: Na Srpovi trvám, řekl Zeman. A zaútočil na Kalouska za Národní frontu