Nedostatek bytů žene jejich ceny nahoru. V Praze se prodá i ten nejhorší
NOVELA STAVEBNÍHO ZÁKONA
Poptávka po bytech letos výrazně převýší nabídku a situace bude nejhorší především v Praze. Sehnat byt bude tak mnohem těžší a dražší. Právě Praha přitom musí počítat v budoucích letech s přílivem lidí, kteří budou bydlení potřebovat. Developeři a nejen oni si dlouhodobě stěžují na složitou stavební legislativu, která komplikuje stavbu nových bytů. Že je potřeba stavební zákony změnit, ví i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Novela stavebního zákona, kterou ve středu schválili poslanci, tomu ale příliš nepomůže.
Poslanci na aktuální schůzi sněmovny schválili ve třetím čtení novelou stavebního zákona, která podle Šlechtové pomůže a uleví stavebníkům. Ti například už nebudou muset absolvovat řadu postupů a řízení pro jeden záměr, ale vše se odehraje v rámci jednoho řízení. I ona si je ale vědoma toho, že stavebnictví potřebuje daleko větší zásahy do legislativy.
„Je nutné legislativně připravit, projednat a přijmout zcela nový stavební zákon a zákony, které s tím souvisí. K dosažení zásadní změny musí jít o soubor legislativních, organizačních, personálních a rozpočtových opatření a je potřeba do této činnosti zapojit všechna ministerstva,“ uvedla Šlechtová. Do konce svého funkčního období se jí to ale určitě nepodaří.
Kvůli situaci ve stavebnictví se přitom budou byty po celé republice zdražovat. Plánují to tři čtvrtiny developerů a ceny by měly vzrůst v průměru o čtyři procenta. Pouze tři procenta developerů plánují naopak ceny za nové byty snižovat. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research a KPMG, kterého se zúčastnilo zhruba čtyřicet developerských firem.
„Dobrá ekonomická kondice a dostupné financování zvyšují poptávku, a tím i ceny. Tento vývoj je bohužel umocňován omezením na straně nabídky nových bytů daným především délkou a komplikovaností schvalovacích procesů,“ uvedl partner KPMG Pavel Kliment.
V Praze se prodá každý byt
Ceny se přitom v různých krajích výrazně liší. „Průměrná cena bytu v České republice je skoro 2,3 milionu korun. Tuto částku však tlačí vzhůru Praha, kde je průměrná cena bytu výrazně přes 4 miliony korun. Ceny se totiž napříč kraji velmi liší. Například 1 metr čtvereční bytu je v Praze dvakrát dražší než v Olomouci,“ uvedl pro server Echo24 výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín.
Vedle toho bude navíc letos také těžší dosáhnout na hypotéku. Banky totiž začaly ceny hypoték zvyšovat a úvěry budou pokrývat menší část nemovitosti. Minulý rok přitom úrokové sazby zažily své historické minimum. Lidé, kteří si budou chtít pořídit vlastní bydlení, budou muset mít navíc také našetřeno mnohem více peněz, než dosud. Na vině je podle bank zákon o spotřebitelském úvěru, ale také doporučení České národní banky.
Čtěte také: Banky mění strategii. Kdo nenašetřil, už nedostane hypotéku
Nejhorší situace je přitom dlouhodobě v Praze, která je přitom ekonomickým lídrem země. „V roce 2016 byla v Praze zahájena výstavba 2 758 bytů, což je téměř o polovinu méně než v roce 2015. V lednu 2017 bylo zahájeno 421 bytů a ve srovnání s lednem 2016 jejich počet klesl o 2,3 %. Poklesy se odehrávají především v kategorii bytů v bytových domech,“ uvedla pro server Echo24 Petra Cuřínová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).
I výsledky z předchozích let nebyly přitom z hlediska dlouhodobého vývoje dobré. Do Prahy se totiž podle demografických prognóz bude stěhovat více lidí, kteří ale nebudou mít kde bydlet, pokud se situace nezlepší. Praha přitom v listopadu loňského roku schválila strategický plán města, který určuje, jak se bude hlavní město vyvíjet do roku 2030 a bytová kapacita je tam jasně stanovena.
„Víme, že se do Prahy nastěhuje zhruba 100 tisíc nových obyvatel. To znamená, že je nezbytné každý rok postavit aspoň 5 tisíc nových bytů,“ uvedla tenkrát pro server Echo24 pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Podle ČSÚ bylo zahájených bytů v Praze mezi roky 2010 a 2015 přibližně 21,5 tisíce. V průměru se tak každý rok začalo stavět jen něco přes 3,5 tisíce bytů. Do statistiky se ale počítají také byty v rodinných domech, které jsou ale dlouhodobě stabilní, nebo také nástavby či přestavby už dokončených staveb. Zahájených bytů ve zcela nově vzniklých bytových domech bylo tak v loňském roce jen 1707.
Situace v hlavním městě zapříčiňuje to, že v Praze mohou realitní kanceláře prodat prakticky jakýkoliv byt. „Propastné rozdíly v cenách bytů napříč celou Českou republikou jsou způsobeny nejen různou výší přijmu v jednotlivých regionech, ale také rozdílnou atraktivitou lokalit, ve kterých se nacházejí. Zatímco například v Praze, i na jejím okraji, je zájem téměř o každý byt, který je na prodej, v menších městech nebo na vesnicích je prodej mnohem složitější a tomu často odpovídá také cena,“ dodal Mašín.