1

Francie po policii vyzbrojí kvůli útokům i ‚sekuriťáky‘

,

Témata: , ,

Francie připravuje návrh zákona, který by hlídačům bezpečnostních agentur umožnil nosit zbraně. Ministerstvo vnitra plánuje pracovníkům ochrany nejrůznějších veřejných akcí udělit zvýšený status bezpečnostního důstojníka, aby mohli předcházet případným teroristickému píše francouzský The Local.

Poté, co bylo rozhodnuto, že dojde k většímu vyzbrojení policistů ve Francii, nyní francouzské ministerstvo vnitra chystá další rozšíření pravomocí tentokrát pracovníkům bezpečnostních agentur. Nově by „sekuriťáci“ na sportovních, kulturních a dalších akcích mohli nosit zbraně.

Podle zpráv Le Figaro chystá francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve toto právo rozšířit na takové členy ostrahy, kteří by byli nasazeni na citlivá místa a akce. Zbraň by tak měli hlídači u divadel, elektráren i sportovních hřišť, nebylo však definováno, zda se jedná přímo o střelné zbraně nebo zneškodňující pomůcky jako jsou paralyzéry.

V současnosti tito pracovníci mohou dle zákonů být ozbrojeni „v závislosti na podmínky schválení jednotlivých prefektur“. V praxi je pak spíše vzácné, že by úřady jednotlivých oblastí licenci na nošení zbraně vydaly, což chce změnit nový zákon. Nyní tak soukromé agentury vyzbrojené slzným plynem a obušky chrání například redakci Charlie Hebdo, vybrané rezidenční oblasti Paříže nebo převozy peněz.

Ke změně by mělo dojít po alarmujících teroristických útocích v Paříži, kdy i někteří přivolaní policisté na místa útoků neměli odpovídající vybavení. Návrh ministerstva vnitra Francie dále počítá i s odpovídajícím tréninkem a kontrolami pracovníků ostrahy, které by měly zamezit zneužívání nově nabitého postavení.

Čtěte také: Alžířané zadržení v Německu komunikovali s atentátníky z Paříže

Policisté v pařížských ulicích dostanou nové štíty. Odolají i kalašnikovu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.