Investorská hyena: Zdražil lék o 5000 procent, teď skončil v cele

Tunel biotechnologické společnosti Retrophin

Investorská hyena: Zdražil lék o 5000 procent, teď skončil v celeNOVÉ
Svět

mc Tomáš Pergler

Nezřízená chamtivost pasovala newyorčana Martina Shkreliho na jednoho z nejvíce nenáviděných lidí ve Spojených státech. Dvaatřicetiletý investor s až chlapeckým zevnějškem šokoval svojí bezohledností, když vyšrouboval cenu léku pro pacienty s virem HIV o neuvěřitelných 5000 procent. Kam se za ním v otrlosti hrabe proslulý filmový zloduch z Wall Street Gordon Gekko. Dnes ale spadla klec. Ve čtvrtek ráno Shkreliho zatkli federální agenti na Manhattanu kvůli obvinění z tunelování.

Shkreli se nechvalně proslavil v září, kdy jeho společnost Turing Pharmacuticals získala práva na lék Daraprim, omezila jeho distribuční systém a navýšila cenu z 13,5 dolaru na 750 dolarů. Nešlo přitom o nový, ale více než 60 let používaný lék na toxoplazmózu, parazitární infekci ohrožující těhotné ženy nebo HIV pacienty s nízkou imunitou.

Zdražení léku vyvolalo rozhořčení mezi americkými lékaři, kongresmany i prezidentskými kandidáty. Prostořeký miliardář Donald Trump nazval Shkreliho „zkaženým spratkem“ a uchazeč z Demokratické strany Bernie Sanders odmítl jeho sponzorský příspěvek na kampaň 2700 dolarů (cca 67 tisíc korun) a přesměroval peníze na kliniku pro lidi s HIV.

Syn imigrantů z Albánie a Chorvatska, který nedokončil prestižní střední školu a už jako teenager na sebe upozornil úspěšnými spekulacemi na pokles akcií biotechnologických firem, nejdřív na vlnu kritiky reagoval příslibem, že cenu Daraprimu sníží. Pak ale otočil. Když ho Hillary Clintonová naposledy vyzvala k úpravě ceny, odpověděl jí ironicky na Twitteru výrazem „lol“ (zkratka ve smyslu „fakt vtipné“) a na konferenci časopisu Forbes bez uzardění prohlásil, že mít tu možnost znovu, cenu by nejspíš zvýšil ještě víc. „Moji investoři ode mě očekávají maximalizaci zisků,“ dodal.

Cynické zdražení Daraprimu nebylo jediným Shkreliho výstřelkem tohoto druhu. Ještě předtím, než založil Turing, zvýšila společnost Retrophin cenu léku Thiola proti tvorbě ledvinových kamenů z 1,50 dolaru na 30 dolarů za tabletu. Nedávno Shkreli získal většinový podíl ve společnosti KaloBios Pharmaceuticals, což mu umožnilo disponovat exkluzivním prodejním právem na lék Benznidazol užívaným na léčbu Chagosovy choroby, tropického onemocnění rozšířeného hlavně v Latinské Americe, které způsobuje až srdeční selhání. Dosud stála dvouměsíční léčba zhruba 50 až 100 dolarů. Shkreli se však netajil plánem na zvýšení nákladů až ke 100 tisíc dolarů.

Případ, kvůli němuž byl Shkreli zatčen, nicméně se zdražováním léků nesouvisí. Podle vyšetřovatelů složitými machinacemi vysával prostředky z biotechnologické společnosti Retrophin a používal je ve prospěch svého hedgeového fondu MSMB Capital Management, jenž utrpěl těžké ztráty při jiných operacích. Rok nato, co byl vyhozen z funkce šéfa Retrophinu, ho vedení této společnosti zažalovalo za zpronevěru 65 miliónů dolarů. Shkreli podle agentury Bloomberg chvástavě vzkázal, že ho žaloba vůbec netíží, cítí se skvěle a brousí si na firmu zuby přípravou vlastních žalob.