Walesa přišel kvůli homofobním výrokům o ulici v San Francisku

Walesa přišel kvůli homofobním výrokům o ulici v San FranciskuNOVÉ
Lech Walesa Foto: Foto: wikimedia
Svět

Echo24

Bývalý polský prezident Lech Walesa, oceněný Nobelovou cenou míru za zásluhy v boji o demokracii, přišel o svoji ulici v západoamerickém městě San Franciscu. Podle místních radních si ji nezaslouží kvůli homofobním výrokům, které pronesl loňský rok v televizi. Bývalou Walesovu ulici proto přejmenovali podle Toma Wadella, známého obhájce práv homosexuálů. Informaci přinesl polský deník Gazeta Wyborcza. 

Walesa vzbudil loni pozornost svými výroky na adresu nových polských poslanců - homosexuála Roberta Biedroně a transsexuálky Anny Grodzké. Exprezident reagoval na otázku novináře soukromé televizní stanice TVN, který se ho zeptal, zda by homosexuální poslanci neměli sedět až u zdi v poslední řadě parlamentních lavic, když představují pouze menšinu. Walesa, známý jako oddaný katolík, odpověděl: „Ano, až u zdi, a dokonce i za zdí.“ 

Kromě toho Walesa v televizi prohlásil, že gayové jsou „odlišní lidé“, kteří si „to mají dělat mezi sebou“. Za svá slova se odmítl omluvit a řekl, že byl nesprávně pochopen. Tvrdil, že nechtěl nikoho urazit a označil se za příslušníka „staré školy“, ale potvrdil, že svá slova mínil vážně. 

Radní San Franciska prý nechtějí zpochybňovat Walesovy zásluhy v boji proti komunismu. Ve městě proslulém tolerancí k sexuálním menšinám však ulici s exprezidentovým jménem nechtějí. Jednohlasně rozhodli o tom, že ulička v centru, kde sídlí mimo jiné i klinika pro transgenderové osoby, ponese jméno aktivisty Waddella. Ten byl mimo jiné zakladatelem sportovních her pro homosexuály a zemřel v roce 1987.