Herman dal Transgasu šanci. Prozatím bude kulturní památkou

Prohlásit nebo neprohlásit za památku?

Herman dal Transgasu šanci. Prozatím bude kulturní památkouNOVÉ
Transgas. Foto:

Foto: Jan Zatorsky

2
Domov
Sdílet:

Osud souboru budov Transgas na konci Vinohradské ulice v Praze ještě není zpečetěn. Přestože byla demolice na spadnutí a investor již začal s vyklízením budov, nové rozhodnutí lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana dává Transgasu novou šanci. S budovami se má nyní zacházet jako s kulturní památkou, a to do té doby, než přezkumné řízení definitivně rozhodne o jejich budoucnosti.

„Je to pro nás potěšitelná zpráva, že pan ministr udělal ten první krok k tomu, že by Transgas snad mohl být prohlášen za památku,“ řekla serveru Echo24 Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu Za starou Prahu, který za zachování budov dlouhodobě lobbuje. „Kdyby pan ministr už nyní věděl, že to prohlásit za památku nechce, tak by asi tento krok nedělal. Ta naděje tady určitě je,“ míní Bečková.

Podle rozhodnutí ministra kultury Hermana ze začátku května bude v následujících měsících znovu přezkoumáno rozhodnutí ministerstva z konce minulého roku, které Transgas odmítlo prohlásit za národní kulturní památku. Majitel objektu HB Reavis již dříve avizoval, že chce soubor budov ze sedmdesátých let zbourat a postavit tam nový polyfunkční objekt podle návrhu Jakuba Ciglera, autora pražských staveb Quadrio či Florentinum.

Herman nyní pozastavil vykonatelnost předchozího rozhodnutí a Transgas „po dobu průběhu přezkumného řízení požívá předběžné památkové ochrany“. Developeři tak nesmí přistoupit k plánované demolici. Vnitřní prostory přitom na začátku března již začali vyklízet.

„Rozhodnutí pana ministra chápeme dle litery zákona jako kontrolu, zdali nedošlo k procesnímu pochybení. Tento opravný prostředek totiž podle platné legislativy neslouží k přezkoumání, zda Transgas je či není kulturní památka. Je určen pouze ke kontrole samotného procesu předchozího rozhodování, tedy jestli ministerstvo kultury jednalo v souladu se zákony. My pevně věříme, že ano,“ řekl pro Echo24 mluvčí HB Reavis Jakub Verner, podle kterého by v opačném případě byla firma nucena přistoupit k vymáhání náhrad za vzniklé škody, které podle něj dosahují až 22 milionů eur.

Čtěte také: Spor architektů: mistrovsky nápadité řešení, nebo jizva na tváři Prahy?

Spor kolem Transgasu začal v posledních měsících zajímat i veřejnost, v budovách se konaly hojně navštěvované komentované prohlídky a diskutovalo se o něm i v Salonu Týdeníku Echo. Bečková z Klubu Za starou Prahu má z podpory velkou radost. „Já jsem z toho nadšená. Pro mě je to hrozně optimistická vize, že ta zejména mladá generace není lhostejná vůči památkové ochraně,“ řekla pro Echo24.

Transgas je soubor tří staveb ve stylu brutalismu mezi ulicemi Vinohradská a Římská, za jehož návrhem stáli architekti Ivo Loos, Jindřich Malátek, Václav Aulický a Jan Eisenreich. Aulický se již dříve vyjádřil, že demolici podporuje.

Čtěte také: Zbourat Transgas? Je unikátní, protestuje Klub Za starou Prahu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články