Stropnický: Rusko možná platí autobusy s uprchlíky do EU

Uprchlická krize

Stropnický: Rusko možná platí autobusy s uprchlíky do EUNOVÉ
Domov

ac Echo24

Ministr obrany Martin Stropnický uvedl v rozhovoru pro MF DNES, že autobusy, které převáží uprchlíky z Balkánu do Západní Evropy mohou být financované Ruskem. Informaci mu prý sdělil maďarský ministr obrany. Podle Stropnického by tedy příliv uprchlíků do Evropské unie mohl částečně financovat právě Putinův stát.

„Od maďarského ministra obrany mám informaci, kterou nemohu stoprocentně potvrdit, ale nemám důvod jí nevěřit, že na území Balkánu byly v nemalém množství přistaveny autobusy. Nikdo neví, odkud se tam vzaly, ale dost pravděpodobně byly financovány Ruskem. Posun lidí k té vytoužené schnengenské hranici se odehrával i tímto způsobem,“ řekl Stropnický MF DNES.

V rozhovoru pro noviny dále naznačil, že Ruská federace má k podobnému jednání důvod, a to pomalý rozpad Evropské unie. Kromě EU se podle něj Putin může snažit o to samé i u Severoatlantické aliance. „Třeba právě na tom, jak bude prodávat svůj útok proti Islámskému státu,“ řekl deníku Stropnický.

Vláda v pondělí schválila vyslání asi 25 vojáků a ženijní techniky na pomoc Maďarsku při hlídání schengenské hranice. V zemi budou dva měsíce.

Ministři odsouhlasili i mandát pro čtvrteční jednání evropských ministrů vnitra o řešení migrační krize v Lucemburku. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl novinářům, že bude dál odmítat vznik trvalého přerozdělovacího mechanismu v EU pro uprchlíky.

Čtěte také: Stropnický poslal na rakouské hranice 650 vojáků