Remek v Praze odhalí Gagarinovu bustu

Remek v Praze odhalí Gagarinovu bustu
Gagarinova busta v kulturním centru v Pekingu, Čína. Foto: DIALOGUE OF CULTURES – UNITED WORLD
10
Domov

Vladimír Ševela

Ruský podnikatel Ruslan Bajramov vyváží do světa Gagarinovy sochy a busty. V úterý se první sovětský a světový kosmonaut ulitý z bronzu objeví také v Praze. Jeho bustu má v planetáriu v pražské Stromovce odhalit první Čechoslovák ve vesmíru Vladimír Remek. „Hledat v tom politiku by byla hloupost,“ míní zástupce ředitele planetária.

V Česku zůstala po roce 1989 pouze jediná Gagarinova socha. Stojí u karlovarského letiště, kam ji před lety převezli z Vřídelní kolonády v centru města. Do pražského planetária nyní přibude bronzová busta prvního muže ve vesmíru. Zaplatí ji ruská nadace Dialog kultur – Jednotný svět, za níž stojí moskevský podnikatel Ruslan Bajramov.

Byznysmen nechal od roku 2011, kdy se slavilo padesáté výročí kosmonautova letu, odhalit Gagarinovy sochy a busty v řadě světových měst, například v americkém Houstonu či New Yorku, německém Kolíně nad Rýnem, indické Bombaji či letos v dubnu v čínském Pekingu. Díla vytvořil ruský sochař, specialista na Gagariny, Alexej Leonov.

„Ruská nadace získala sérii bust a pražské planetárium je jedním z posledních míst, kde bude jedna z nich umístěna. Gagarina bych nevnímal jako sovětského či ruského kosmonauta, ale jako prvního člověka, který letěl do vesmíru. Hledat v tom nějakou politiku by byla obrovská hloupost,“ říká zástupce ředitele planetária Jan Šifner.

Akce se účastní český velvyslanec v  Moskvě a první československý kosmonaut Vladimír Remek, jeho tehdejší náhradník Oldřich Pelčák či první maďarský kosmonaut Bertalán Farkaš. „Doufáme, že bustu odhalí právě pan Remek,“ říká zástupkyně Barjamovovy nadace Oxana Kapinosová. (Remkův telefon nebyl v pondělí dostupný).

Sám prezident fondu Bajramov má do planetária přijít také. Podnikatel, který financuje mimo jiné umístění  soch filozofa Konfucia či Matky Terezy v různých koutech planety, u Moskvy buduje na 140 hektarech jakýsi tématický park zvaný Etnomir, jenž má představit 52 světových etnik a kultur.