Novinář Motejlek dostal od ČNB pokutu 1 milion korun

SPOR MEZI NOVINÁŘEM A ČNB

Novinář Motejlek dostal od ČNB pokutu 1 milion korunNOVÉ 2
Homepage
Echo24
Sdílet:

Spor mezi novinářem Miroslavem Motejlkem a ČNB má první výstup. Sankční odbor ČNB pod vedením Luďka Pestra dne 15. září rozhodl v prvním stupni o udělení pokuty ve výši 1 milion korun. Novináře uznal vinným ze spáchání přestupku zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Deník Echo24.cz má rozhodnutí ČNB k dispozici. „Je mi nesrozumitelné, v čem ČNB spatřuje mé pochybení,“ vysvětluje Miroslav Motejlek ve svém prohlášení pro média.

Pokuta se týká zprávy publikované na facebookovém profilu motejlek.com, která se týkala budoucího vývoje akcií společnosti O2. ČNB novináři Motejlkovi vytýká větu z 19.8.2015 ve znění: „u O2 už o 300 absolutně nepochybuji, viděl bych to spíše ke 400“ a dále pak větu ze dne 24.8.2015 ve znění: „O2 proti všem, 170 prolomeno, a nekončíme“.

Podle ČNB se měl novinář Motejlek odvolávat na 160minutový rozhovor, který připravil s předsedou dozorčí rady O2 Martinem Štefunkem. Podle ČNB novinář Motejlek měl rozšiřovat informace, kterými mohlo dojít ke zkreslení představy účastníků kapitálového trhu o hodnotě finančního nástroje a měl tak porušit zákaz manipulace s trhem.

S tímto názorem ale Motejlek zásadně nesouhlasí a tvrdí, že prací novináře je informovat veřejnost a veškerá takováto sdělení vycházela z veřejně dostupných informací o společnosti O2. „Ostatně sama ČNB upustila od tvrzení, že bych neoprávněně nakládal s neveřejnými informacemi, což se týká i upoutávky na rozhovor s panem Štefunkem, jež celou tuto z mého pohledu pseudoaféru spustila,“ říká Motejlek.

ČNB své rozhodnutí staví na dvou výrocích publikovaných na sociální síti Facebook a na výrocích o jeho osobě ze strany předních osob českého hospodářství. V důvodové zprávě o pokutě ČNB dokumentuje vliv novináře Motejlka výroky Daniela Křetínského, šéfa Energetického a průmyslového holdingu, který prohlásil, že web Miroslava Motejlka publikuje relevantní a originální informace z českého byznysu. Motejlek podle něj má v rámci české komunity významných ekonomických novinářů suverénně nejlepší chápání ekonomických kategorií. ČNB dále cituje Štěpána Ašera, ředitele J&T banky, který považuje novinářovy informace za aktuální, hodnověrné a relevantní a je pro něj zdrojem informací k nezaplacení. Centrální banka se odvolává také na miliardáře Davida Berana, který má u MM „jistotu, že zprávy nejsou ovlivněny zájmy jednotlivých skupin“.

Proti rozhodnutí se Miroslav Motejlek hodlá bránit rozkladem k bankovní radě ČNB, případně následně i správní žalobou.

Deníku ECHO24.cz Miroslav Motejlek poskytl krátký rozhovor:

Jak si vysvětlujete, že ČNB vás považuje za tolik vlivného, že jste schopen ovlivňovat kurzy akcií na českém kapitálovém trhu?

Jestliže jsem patřil mezi první, kdo analyzoval a komentoval význam uveřejněných výsledků O2 za 2. kvartál, byla to standardní novinářská práce a rozhodně žádná manipulace s trhem; domnívám se, že jako novinář působící v oblasti ekonomiky mám právo svobodně vyjadřovat i své subjektivní názory na cenu akcií, a to i ve světle novinářských zjištění o perspektivách dalšího vývoje na trhu telekomunikací; k závěrům o růstu akcií O2 navíc následně dospěla celá řada analytiků.

Je pravda, že jste o akciích O2 psal a zároveň jste je vlastnil. V tom problém nevidíte?

Byl jsem akcionářem O2, ale s touto informací jsem se nijak netajil, naopak jsem ji sám uveřejnil a v období, o které se ČNB zajímá, jsem s těmito akciemi nijak neobchodoval.

Vylučujete tedy, že vaše informace mohly ovlivnit kurz akcií O2?

Pokud v srpnu 2015 rostly ceny akcií O2, tak rostly z důvodu změny v obecném nahlížení trhu na tento titul a rozhodně nikoliv v důsledku jakékoliv manipulace; o tom konec konců svědčí i to, že růst pokračoval poté, co jsem o akciích O2 přestal psát a tyto dodnes zůstávají na úrovni podstatně vyšší než po jejich růstu v srpnu 2015.

Miroslav Motejlek spolupracuje se serverem ECHO24.cz jako autor sloupků pro Business Monitor 24.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlo není duševní choroba

KOMENTÁŘ

David K., který koncem minulého roku vraždil na pražské filozofické fakultě a v Klánovicích, nezabíjel z ideologických motivů a nebyl nějakým způsobem ...

00:07

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz