55 milionů hned + 8,25 milionů měsíčně. Pokuta hrozí z EU

česko versus brusel

55 milionů hned + 8,25 milionů měsíčně. Pokuta hrozí z EU 1
Domov
Sdílet:

Český zákon o posuzování staveb na životní prostředí (EIA) není ani po deseti letech v souladu s předpisy Evropské unie. A Česku za to reálně hrozí citelné sankce. Kromě vysokých pokut může také přijít o miliardy z bruselských dotací. Ministerstvo životního prostředí šturmuje, aby novela EIA začala platit od příštího roku.

Úřad ministra Richarda Brabce (ANO) už návrh dokončilo a poslalo ho k připomínkování ostatním resortům a dalším institucím.

„Schválení předkládané novely je z pohledu ČR záležitostí vysoce a nadmíru prioritní,“ napsali svým kolegům Brabcovi úředníci v doprovodné zprávě k předloze. „V daném případě totiž představuje hrozbu krom ztráty možnosti čerpání prostředků z fondů EU také možné uplatnění sankčních mechanismů.“

Sankci zvyšuje koeficient závažnosti

Jak vysokou pokutu by Brusel mohl Česku stanovit? „Minimální výše paušální pokuty je v případě ČR 1 773 000 eur. Avšak tato částka se ještě násobí koeficientem závažnosti. Minimální výše penále pro ČR je 2 500 eur denně do té doby, než ČR zjedná nápravu. Avšak i tato částka se násobí, a to koeficientem závažnosti a délkou trvání porušení,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí.

S ohledem na evropskou soudní praxi lze podle něho reálně očekávat, že se výše paušální pokuty i penále nebudou pohybovat na spodních hranicích, ale povyskočí nahoru.

„V případě ČR by mohlo jít o zhruba 10 000 eur denně (8 250 000 Kč měsíčně) a 2 miliony eur jednorázově (55 milionů Kč),“ upozornilo ministerstvo.

Pokud Česko urychleně nepřijme evropskou novelu zákona o EIA, může přijít i o miliardy z bruselských dotací a fondů.

To je ovšem jen část možných sankcí. Další by se týkala už zmiňovaných miliard z evropských dotací a fondů.

Že jde o reálnou hrozbu, se ukázalo v minulých letech, kdy Brusel kvůli zjištěným chybám pozastavil Praze hned v několika případech vyplácení evropských peněz. A například Regionální operační program Severozápad dostal pokutu (takzvané korekce) přesahující dvě miliardy korun.

V případě evropské směrnice EIA bylo její splnění zahrnuto mezi předběžné podmínky, které musí Česko splnit, aby se mohlo zapojit do programového období pro roky 2014 až 2020.

„Lze předpokládat, že v průběhu roku 2014 sice dojde k uzavření Dohody o partnerství, avšak splněním této předběžné podmínky bude podmíněno schvalování příslušných operačních programů,“ konstatovalo ministerstvo životního prostředí.

Podle něj existuje zároveň riziko, že bude ohroženo čerpání prostředků ze strukturálních a kohezních fondů EU, a to u projektů, které jsou teprve ve fázi schvalování. Brabcův úřad obecně jmenuje velké dopravní stavby, tedy například nové silnice.

Novela má pomoci i Temelínu

Ministerstvo si od novely slibuje také vylepšení pozice při jednání o plánované stavbě dvou nových jaderných bloků v Temelíně.

„Z rakouské strany totiž opakovaně zaznívají argumenty, že nelze korektně povést proces EIA v situaci, kdy česká právní úprava není v souladu s evropským právem,“ upozornilo ministerstvo.

Brusel zahájil s Prahou řízení kvůli nevyhovující EIA už v roce 2006. Nedostatky ale našel také u Poláků, Rakušanů nebo Belgičanů. České vládě vyčítá především to, že se veřejnost nemůže obrátit k soudu, pokud nesouhlasí se závěry EIA.

To sice ministerská novela umožňuje, nevládní organizace ale předloze vyčítají, že veřejnost cestu k soudu zásadně omezuje. Ekologická sdružení, ale třeba i místní sdružení se totiž podle předlohy budou moct odvolat jen v případě, pokud seženou 250 ověřených podpisů od svéprávných osob.

Sdílet:

Hlavní zprávy