1 česko versus brusel

55 milionů hned + 8,25 milionů měsíčně. Pokuta hrozí z EU

Český zákon o posuzování staveb na životní prostředí (EIA) není ani po deseti letech v souladu s předpisy Evropské unie. A Česku za to reálně hrozí citelné sankce. Kromě vysokých pokut může také přijít o miliardy z bruselských dotací. Ministerstvo životního prostředí šturmuje, aby novela EIA začala platit od příštího roku.

Úřad ministra Richarda Brabce (ANO) už návrh dokončilo a poslalo ho k připomínkování ostatním resortům a dalším institucím.

„Schválení předkládané novely je z pohledu ČR záležitostí vysoce a nadmíru prioritní,“ napsali svým kolegům Brabcovi úředníci v doprovodné zprávě k předloze. „V daném případě totiž představuje hrozbu krom ztráty možnosti čerpání prostředků z fondů EU také možné uplatnění sankčních mechanismů.“

Sankci zvyšuje koeficient závažnosti

Jak vysokou pokutu by Brusel mohl Česku stanovit? „Minimální výše paušální pokuty je v případě ČR 1 773 000 eur. Avšak tato částka se ještě násobí koeficientem závažnosti. Minimální výše penále pro ČR je 2 500 eur denně do té doby, než ČR zjedná nápravu. Avšak i tato částka se násobí, a to koeficientem závažnosti a délkou trvání porušení,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí.

S ohledem na evropskou soudní praxi lze podle něho reálně očekávat, že se výše paušální pokuty i penále nebudou pohybovat na spodních hranicích, ale povyskočí nahoru.

„V případě ČR by mohlo jít o zhruba 10 000 eur denně (8 250 000 Kč měsíčně) a 2 miliony eur jednorázově (55 milionů Kč),“ upozornilo ministerstvo.

Pokud Česko urychleně nepřijme evropskou novelu zákona o EIA, může přijít i o miliardy z bruselských dotací a fondů.

To je ovšem jen část možných sankcí. Další by se týkala už zmiňovaných miliard z evropských dotací a fondů.

Že jde o reálnou hrozbu, se ukázalo v minulých letech, kdy Brusel kvůli zjištěným chybám pozastavil Praze hned v několika případech vyplácení evropských peněz. A například Regionální operační program Severozápad dostal pokutu (takzvané korekce) přesahující dvě miliardy korun.

V případě evropské směrnice EIA bylo její splnění zahrnuto mezi předběžné podmínky, které musí Česko splnit, aby se mohlo zapojit do programového období pro roky 2014 až 2020.

„Lze předpokládat, že v průběhu roku 2014 sice dojde k uzavření Dohody o partnerství, avšak splněním této předběžné podmínky bude podmíněno schvalování příslušných operačních programů,“ konstatovalo ministerstvo životního prostředí.

Podle něj existuje zároveň riziko, že bude ohroženo čerpání prostředků ze strukturálních a kohezních fondů EU, a to u projektů, které jsou teprve ve fázi schvalování. Brabcův úřad obecně jmenuje velké dopravní stavby, tedy například nové silnice.

Novela má pomoci i Temelínu

Ministerstvo si od novely slibuje také vylepšení pozice při jednání o plánované stavbě dvou nových jaderných bloků v Temelíně.

„Z rakouské strany totiž opakovaně zaznívají argumenty, že nelze korektně povést proces EIA v situaci, kdy česká právní úprava není v souladu s evropským právem,“ upozornilo ministerstvo.

Brusel zahájil s Prahou řízení kvůli nevyhovující EIA už v roce 2006. Nedostatky ale našel také u Poláků, Rakušanů nebo Belgičanů. České vládě vyčítá především to, že se veřejnost nemůže obrátit k soudu, pokud nesouhlasí se závěry EIA.

To sice ministerská novela umožňuje, nevládní organizace ale předloze vyčítají, že veřejnost cestu k soudu zásadně omezuje. Ekologická sdružení, ale třeba i místní sdružení se totiž podle předlohy budou moct odvolat jen v případě, pokud seženou 250 ověřených podpisů od svéprávných osob.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.