VIDEO: Trumpův drtivý stisk. Drží dlouho a nepustí. Jediný Trudeau se ubránil

Trump a etiketa

VIDEO: Trumpův drtivý stisk. Drží dlouho a nepustí. Jediný Trudeau se ubránilNOVÉ
Donald Trump a Šinzó Abe Foto: Foto: Youtube / Time 4 News
1
Svět

Echo24

Způsob, jakým Donald Trump podává ruku, zaujal světová média. Na YouTube se objevil sestřih, na kterém si Trump potřásá rukou se světovými lídry. Nejenže jeho stisk trval výrazně déle, než stanovují pravidla, ale podle reakcí jeho protějšků byl i bolestivý. Odborník na etiketu, bývalý Havlův mluvčí Ladislav Špaček považuje Trumpův styl za skandální.

Standardní stisk má podle Ladislava Špačka trvat méně než vteřinu a má být pevný, nikoli však drtivý. Mezi státníky je to státní akt a formální záležitost. „Ve světě vysoké politiky je to opravdu trapas a skandál,“ řekl Špaček v České televizi. Za velmi agresivní označil Trumpův stisk ruky japonského premiéra Šinzóa Abeho. Ten se ani neměl možnost bránit, když ho Trump držel velmi dlouho a nechtěl ho pustit.

Ze sestřihu, ve kterém si Trump podává ruku při setkání s významnými osobnostmi, je zřejmé, že drtivý stisk není jeho jediným prohřeškem proti etiketě. Místo podání ruky na přímo podává ruku na plocho, zároveň si dotyčného přitahuje nebo jeho rukou třese až příliš horlivě.

Kanadský premiér Justin Trudeau se ovšem nenechal Trumpovým agresivním stylem strhnout a zaujal defenzivní postoj. Tím si získal sympatie na sociálních sítích. Nejprve dal Trumpovi ruku na rameno, čímž zkrátil vzdálenost a znemožnil mu, aby ho přitáhl. Když se Trump pokusil o drtivý stisk, Trudeau jeho dominantnímu gestu s úsměvem odolal.

Čtěte také:

Trump také šířil „fake news“. Sdílel falešný citát Lincolna

Obchodní řetězec vyřadil oděvy Trumpovy dcery, popudil prezidenta