Poměr ceny zlata k ropě: barometr stavu ekonomiky

dopady krize v iráku

Poměr ceny zlata k ropě: barometr stavu ekonomikyNOVÉ
Požár na ropném poli v Rumaila v roce 2003. Foto: Foto: Wikipedia.org
2
Ekonomika
Václav Cílek
Sdílet:

Vývoj v Iráku zaskočil i ty státy, které tam celé roky vyvážely demokracii. Ceny ropy naštěstí zatím příliš nepodléhají panice, ale i to se s obsazením ropných polí může rychle změnit. Připomeňme, že Irák je snad poslední země Blízkého východu, kde se očekává objev dalších velkých ropných polí a vývoj může směřovat i do situace, kdy Irák (anebo státy, které podle jugoslávského modelu na jeho místě již vznikají) postupně převezme roli Saudské Arábie, která možná sama bude nucena během 40 let ropu odněkud dovážet a bude přitom mít 50 milionů obyvatel zvyklých na ropný nadbytek.

Jedním ze zajímavých a někdy i užitečných ukazatelů světové ekonomiky je poměr cen zlata měřené v trojských uncích a ropy měřené v barelech. Údaj nám říká, kolik barelů ropy se dá koupit za zlatou unci. Od roku 1970 se tento poměr pohybuje ve vcelku malém rozmezí s průměrem 15, tedy za unci zlata se posledních padesát let vesměs dá koupit 15 barelů ropy.

Obě ceny obvykle rostou spolu, protože vyšší ceny paliv zvyšují inflaci a ta stimuluje růst cen zlata. V současné době však je jen 1:12, což může znamenat dvojí – buď se ropa globálně stává nedostatkovou komoditou, anebo jsou ceny zlata podhodnocené a dřív nebo později porostou na obvyklý poměr 1:15. Naposledy byl poměr 1:12 zaznamenán při vrcholu velké ekonomické krize v říjnu a listopadu 2008 a souvisel s utlumením prodeje a tím i průmyslové výroby a spotřeby energie.

V cenách komodit obecně panuje velká nejistota, takže je obtížné cokoliv předvídat, ale pokud by měli pravdu experti firmy Barclays, že během deseti let dosáhne cena ropy 180 dolarů za barel (teď jsme asi na 106 dolarech, ale situace se mění každý den), pak by i ceny zlata mohly být zhruba dvojnásobné, ale platit to nemusí, protože svět v posledních letech funguje v nějakém pozměněném režimu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Když Babiš místo ANO říká NE

KOMENTÁŘ

Předseda hnutí Aliance nespokojených občanů neboli ANO Andrej Babiš na sociálních sítích oznámil, že se po třiceti letech soužití pokojně rozchází se svou manže ...

00:07

Týdeník Echo

Koupit